Енергийният сектор допринася за повече емисии на парникови газове от всеки друг сектор. Тези емисии до голяма степен произтичат от потреблението на изкопаеми горива, като нефт и въглища.
Изданието Visual Capitalist показва глобалното разпределение на въглеродните емисии от енергийния сектор по региони през 2023 г., като са визуализирани и първите 10 държави с най-високи емисии. Общите емисии са представени в милиони тонове еквивалент на въглероден диоксид (CO₂e), като е показана и годишната промяна от 2022 г. до 2023 г.
Данните включват емисии от производство на енергия, факелно изгаряне, промишлени процеси и транспортиране и разпределение на изкопаеми горива и идват от Статистическия преглед на доклада на Световната енергия за 2024 г. на Института по енергетика.
През 2023 г. на Китай се падат почти една трета (31%) от общите световни емисии на въглероден диоксид от производството на енергия с 12,6 милиарда тона – повече от общите емисии на цялото Западно полукълбо и Европа взети заедно.
Голямото население на Китай и неговата продължаваща зависимост от въглища и петрол като основен източник на енергия са основните фактори за високите нива на емисии. Въпреки че страната инвестира сериозно в капацитета си за възобновяема енергия, тя все пак отбеляза 6% увеличение на свързаните с енергията въглеродни емисии от 2022 г.
Въглеродни емисии от енергийния сектор по региони
На регионална основа Азиатско-Тихоокеанският регион отчита 3,4% увеличение на емисиите, въпреки че големи икономики като Япония, Южна Корея и Тайван регистрират намаление на своите емисии.
Китай, Съединените щати и Индия са не само най-големите източници на емисии, когато става дума за енергийния сектор, но и по отношение на общите емисии. Според Глобалния въглероден атлас, тези три страни представляват над половината от световния CO₂ през 2021 г.
Индия, третата страна с най-високи емисии на въглерод, инвестира сериозно в производството си на въглища, обявявайки планове да удвои производството им до 1,57 милиарда тона до 2030 г. Въглищата представляват 56% от потреблението на първична енергия в страната в екзаджаули през 2023 г.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че делът на Индия в глобалните въглеродни емисии ще нарасне до 10% до 2030 г.