fbpx

Китай намалява производството на стомана?

Няколко китайски стоманодобивни предприятия са получили инструкции да ограничат тазгодишното производство на същото ниво като през 2022 г., което потенциално ограничава търсенето на желязна руда на най-големия пазар на стомана в света, информира Ройтерс.

Трите завода са собственост на най-големия производител на стомана в света, държавната China Baowu Steel Group, и са получиха устни инструкции, че производството не трябва да надвишава това от 2022 г., твърдят източници на Ротйрес, според които това е станало вчера. Не се уточнява кой орган е издал заповедите.

Служител за връзки с обществеността на Baowu е посочил, че няма информация, която да сподели по въпроса.

Китай наложи нулев ръст на производството в своя стоманодобивен сектор през последните две години, тъй като се стреми да ограничи въглеродните емисии от една от своите най-замърсяващи индустрии.

И през 2021 г., и през 2022 г. държавният орган по планирането обяви целта за нулев растеж през второто тримесечие, но тази година не беше направено публично, което оставя пазарите да гадаят за плановете на Пекин.

Няколко завода в северния китайски град Тиендзин са били уведомени да запазят производството на стомана под нивото от 2022 г., според доклади на местни консултантски компании Mysteel и Fubao, които не уточняват броя им. Заводи в Източен Китай също са получили подобни инструкции, посочва консултантската компания Shanghai Metals Market.

Въпреки това над 10 предприятия в северните китайски градове, включително Тиендзин и Хандан, с които Ройтерс се е свързал са посочили, че все още не са получили никакви инструкции за ограничаване на производството си.

Най-търгуваният договор за стоманена арматура на Shanghai Futures Exchange затвори дневната търговия с 1,21% по-високо до 3857 юана ($539,93) за метричен тон във вторник, най-високото ниво от 20 април.

Китай е произвел 535,64 милиона метрични тона сурова стомана през първата половина на годината, което е с 1,3% повече от същия период на миналата година, показват данни на Националното статистическо бюро. Производството през 2022 г. съответно е спаднало с 1,7% спрямо предходната година до 1,018 милиарда метрични тона.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"