fbpx

Китай отговаря с 84% мита за стоки от САЩ

Китай ще наложи мита от 84% върху стоки от САЩ от четвъртък спрямо предварително обявените 34%, съобщи финансовото министерство, цитирано от Ройтерс, като агенцията изтъква, че това е последният за момента залп в глобалната търговска война, разпалена от президента Доналд Тръмп.

„Реципрочните“ мита на Тръмп за десетки страни влязоха в сила в полунощ, включително огромни 104% мита върху китайски стоки.

Ситуацията за момента:

  • Очаква се страните от Европейския съюз да одобрят днес първите контрамерки на блока, присъединявайки се към Китай и Канада в отпора.
  • Тръмп почти удвои митата върху китайския внос, които бяха определени на 54% миналата седмица.
  • Китай предупреди, че има „решимост и средства“ да продължи битката, ако Тръмп продължи да удря китайски стоки.
  • Източници информират Ройтерс, че Китайската централна банка е поискала от големите държавни банки да намалят покупките на щатски долари и няма да позволи резки спадове на юана.
  • Китай е заявил пред на Световната търговска организация, че митата на Съединените щати заплашват да дестабилизират допълнително световната търговия.

Откакто Тръмп разкри митата си миналата сряда, S&P 500 претърпя най-голямата си загуба от създаването на бенчмарка през 50-те години. Сега се доближава до мечи пазар, дефиниран като 20% под най-новия си връх.

Държавните облигации на САЩ също са обхванати от пазарните сътресения и продължават тежки загуби в сряда в знак, че инвеститорите изхвърлят дори най-сигурните си активи.

Доларът, традиционно убежище, е по-слаб спрямо други основни валути.

Европейските акции се понижиха, а фючърсите на американските акции сочат, че предстоят още проблеми, след мрачна сесия за по-голямата част от Азия.

Тръмп пренебрегна пазарния ход и предложи на инвеститорите смесени сигнали за това дали митата ще останат в дългосрочен план, описвайки ги като „постоянни“, но също така се хвалеше, че притискат други лидери да искат преговори.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"