fbpx

Китай с тотална доминация в света по инсталиран соларен капацитет

Слънчевата енергия продължава да блести като един от най-бързо развиващите се източници на електроенергия в световен мащаб, като много страни отчитат двуцифрен годишен растеж на слънчевите инсталации, изтъква изданието Visual Capitalist.

То показва състоянието на глобалните слънчеви енергийни инсталации, на база на 15-те най-големи държави по кумулативни мегавати (MW) инсталирани фотоволтаични (PV) и концентрирана слънчева енергия (CSP) към 2024 г., заедно с годишния им темп на растеж на инсталациите. Използваните данни са от доклада „Статистически преглед на световната енергия 2025“ на Енергийния институт.

Китай отново разширява лидерството си в световния слънчев капацитет. С 887 930 MW инсталирани към 2024 г., Китай е далеч пред всяка друга страна.

Поставяйки в перспектива, изданието обръща внимание на това, че слънчевият капацитет на Китай вече е пет пъти по-голям от този на вторите в класацията Съединени щати, които достигнат 177 470 MW през 2024 г.

Visual Capitalist

Китай също така се гордее с един от най-високите годишни ръстове на слънчевите инсталации от 45,6%, което означава, че е добавил 278 009 мегавата слънчев капацитет, повече от текущото количество инсталирана слънчева енергия на която и да е друга държава.

За сравнение, САЩ също увеличава инсталираната си слънчева енергия с двуцифрен процент от 27,5%, добавяйки 38 265 MW през 2024 г.

Освен Китай и САЩ, няколко държави се очертават като бързоразвиващи се пазари на слънчева енергия, до голяма степен благодарение на спада от над 50% в разходите за слънчева електроенергия през последното десетилетие.

Индия, която сега е третият по големина пазар на слънчева енергия в света, разширява капацитета си до 97 384 MW с годишен темп на растеж от 33,7%.

Бразилия скача до 53 113 MW, регистрирайки увеличение от 40,0% само за една година. Слънчевата енергия бързо се превръща в крайъгълен камък на енергийната матрица на Бразилия.

Турция отбеляза най-експлозивен относителен растеж сред топ 15, увеличавайки капацитета си със 76,1% на годишна база до близо 20 GW.

Франция и Полша също показват солидни темпове на растеж съответно от 23,7% и 23,0%, което говори за ускоряващ се импулс в Европа.

За разлика от това, растежът на слънчевата енергия се е задържал без ръст в някои развити пазари. Япония добавя само 2,8% към инсталираната си база, а Виетнам отбелязва незначителен растеж от 0,4%.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"