Законът за данъчни облекчения и заетост от 2017 г. намали данъчната ставка върху корпоративния доход от 35% на 21%. Кандидатът за президент на Демократическата партия Камала Харис иска да повиши процента до 28%, като твърди, че това ще бъде „по-справедливо“ и ще помогне за финансирането на обществените услуги. За разлика от това, кандидатът на републиканците Доналд Тръмп, който подписа Закона от 2017 г., сега се застъпва за 15% корпоративна данъчна ставка за базираните в САЩ производители, наричайки това „основната част на неговия план за ренесанс на производството“.
И двата подхода са далеч: правилната ставка на корпоративния данък е 0%, изткъква Джефри Мирон в текст, публикуван от Cato Institute…
Освен намаляването на възвръщаемостта на капитала и по този начин намаляването на икономическия растеж, облагането на корпоративния доход има три негатива.
Първо, облагането на корпоративния доход поддържа идеята, че нещо различно от хората може да плаща данъци. Невярно. Ако не можете да се ръкувате с него, той не плаща данъци. Корпорациите изпращат чекове, но икономическата тежест от тези плащания пада върху потребителите (чрез по-високи цени), служителите (чрез по-ниски заплати) и акционерите (чрез по-ниски печалби след облагане с данъци). Вярването в противен случай предполага – неправилно – че правителствата могат да финансират своите дейности, като накарат корпорациите да плащат справедливия си дял, вместо като облагат хората с данъци.
Второ, данъчното облагане на корпоративния доход затруднява инвеститорите да разберат корпоративните сметки, тъй като корпорациите, подлежащи на данъчно облагане, предприемат действия, които намаляват облагаемия им доход, дори когато не са икономически разумни.
Трето, данъчното облагане на корпоративния доход кара правителствата да правят разлика между организации с печалба (облагаеми с данъци) и организации с нестопанска цел (необлагаеми с данъци). Това позволява политизиране на подобни обозначения и принуждава правителствата да вземат по своята същност противоречиви решения за това кои дейности и организации са благотворителни, образователни, религиозни и т.н.
Стандартният аргумент в полза на данъчното облагане на корпоративния доход – накисване на богатите – е в най-добрия случай слаб. Въпреки че съществуващите доказателства сочат, че корпоративното данъчно облагане пада непропорционално върху данъкоплатците с по-високи доходи, то в много случаи вреди на данъкоплатците с по-ниски доходи, включително чрез намаляване на заплатите. По-целенасочен подход са прогресивните ставки в системата за данък върху доходите на физическите лица, евентуално съчетани с мрежа за социална сигурност като универсален основен доход.
Идеалната данъчна система изкривява икономическите решения възможно най-малко и избягва стимулирането на укриване, избягване, объркване и политизиране. Корпоративен данък от 0% прави точно това.