fbpx

Марио Драги с нови предупреждения след победата на Тръмп

Задачата на Европейския съюз да повиши конкурентоспособността, за да настигне съперниците си Съединените щати и Китай, придоби нова спешност след изборната победа на Доналд Тръмп, заяви Марио Драги, изразявайки съмнения, че блокът се справя със задачата, съобщава Ройтерс.

Припомняме, че Тръмп предупреди малко преди президентската си победа в САЩ, че 27-членният блок ще трябва да „плати висока цена“ за това, че не купува достатъчно американски износ и заплаши с 10% мита върху целия внос от САЩ.

Бившият шеф на Европейската централна банка Драги говори пред репортери в кулоарите на срещата на върха на ЕС в Будапеща преди представянето на своя доклад за конкурентоспособността на ЕС пред лидерите на ЕС, изтъквайки, че усещането за криза се е задълбочило. „Да, така е. Усещането за неотложност днес е по-голямо, отколкото беше преди седмица“, заявява той, цетиран от Ройтерс.

Макар Драги да визира резултата от изборите в САЩ, агенцията отбелязва, че същото важи и за сигуацията вътрев ЕС след падането на германското правителство. Като се имат предвид вътрешните проблеми на френския президент Еманюел Макрон, френско-германският двигател, който обикновено движи ЕС, е отслабен, ако не и повреден.

Премиерът на Люксембург Люк Фриден обръща внимание, че във всички съседни страни – Белгия, Франция и Германия, няма правителство с парламентарно мнозинство. ЕС се нуждае от сила, а не от нестабилност, за да разреши големи предизвикателства, изтъква той.

Припомня се, че Драги в своя доклад, представен пред ЕК преди месец, изрази мнение, че блокът се нуждае от допълнителни инвестиции от 750-800 милиарда евро годишно, но някои от ЕС вече се противопоставиха на идеята част от това да идва от съвместни активи на ЕС.

В Будапеща Драги каза, че най-спешното нещо, което трябва да се направи, не е съвместното финансиране, а справянето с фрагментацията на единния пазар и на капиталовите пазари.

Дискусиите за съюз на капиталовите пазари (CMU) обаче се точат вече десетилетие поради вкоренени национални интереси, различни бизнес култури и регулации в членовете на ЕС.

Белгийският премиер Александър Де Кроо е на мнение, че ЕС трябва да се обедини преди завръщането на Тръмп в Белия дом, да му обясни въздействието на тарифната война и да бъде ясно, че трябва да обсъдят икономическото поведение на техния общ конкурент Китай.

Обръща се особено внимание на факта, че когато Тръмп стане президент през януари, ЕС ще има проблемни правителства в Берлин и Париж и че вместо да се обединят, членовете на блока изглежда са готови да се състезават за вниманието му.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"