Енергийният оператор няма достатъчно средства, за да компенсира, чрез пазара, спада на количествата руски газ. Но черпейки от своите запаси, той спря запълването на резервите в германските хранилища за зимата, отбелязва в свой репортаж Les echos.
Времето за спасяването на Uniper изтича. Една седмица след като официално поиска от германската държава да го финансира, най-големият европейски вносител на руски газ обяви, че няма друг избор освен да започне да черпи от запасите си, за да изпълни задълженията по договорите. „Цените на пазара са много високи и това е най-доброто решение за управлението на нашите ликвидни средства“, уточнява говорител на компанията.
Затварянето на газопровода Северен поток 1 за профилактика от 11 юли засили натиска върху оператора. От началото на месеца цените надхвърлиха 150 евро за мегават/час, срещу по-малко от 80 евро преди една година. Според анализатори от Citigroup, Uniper вече е губил по 30 млн евро дневно, за да компенсира чрез покупки на пазара недоставените количества руски газ.
Незначително спадане на резервите
Но, черпейки от запасите си, компанията спря нетното запълване на германските хранилища с необходимите количества, за да се изкара зимата. След като обемите тръгнаха нагоре след 18 март, „количествата складиран и изтеглен газ са равни“, посочва в доклада си за ситуацията с резервите Федералната агенция на газопреносните мрежи. Тегленията на Uniper съвсем малко намалиха германските резерви: в петък те бяха запълнени на 64,5% срещу 64,6% в четвъртък.
Това спиране на попълването на резервите нанася удар на намеренията на германското правителство да постигне ниво на запълване на запасите от 90% към 1 ноември. От своя страна Москва засили заплахите си да не възобнови доставките след приключването на профилактиката на Северен поток 1 на 21 юли. „Много зависи от нашите партньори от гледна точка на търсените количества газ и на незаконните санкции“, заяви Мария Захарова, говорител на руското министерство на външните работи.
(Вече е ясно, че газовите потоци към Германия тръгнаха, но в силно намалени обеми, б.р.)
Преди зимата трайно спиране на руските доставки ще бъде драматично за Uniper, стотиците областни служби и доставчици на енергия, които той снабдява с газ. Канцлерът Олаф Шолц лично се ангажира да избегне фалита на Uniper, който би довел до разстройването на енергийния пазар. Преговорите как да се действа при настоящите условия с финландската компания Fortum, главен акционер на Uniper, се очертават изключително сложни.
Няколко възможности за спасение
При посещението си в Берлин финландският министър, в чийто ресор е и участието на държавата в публични дружества, Тити Тупурайнен, заяви, че трябва да бъде намерено решение в близките дни. „Имаме много опции, поставени на масата, но остава още много работа за свършване“, уточни той. Мажоритарен собственик във Fortum е финландското правителство и Берлин би желал дружеството да помогне за спасяването на Uniper.
Финландците вече отпуснаха 8 млрд. евро заеми и гаранции на Uniper и сега задължението за спасяването на компанията е на Берлин. Проблемът идва от факта, че Uniper няма право да прехвърля повишаването на цените на газа върху клиентите си в Германия. Берлин не иска да поема финансови ангажименти, които ще означават и подкрепа за Uniper за участието му в руски топлоелектрически централи на въглища и в шведски ядрени централи.
„В тази криза, предизвикана единствено от Русия, всички ние трябва да се откажем от нещо, за да си гарантираме бъдещето“, заяви изпълнителният директор на Fortum Маркус Раураму. Но как да определим кой от какво да се откаже? Това е предизвикателството през идните дни.