fbpx

Най-богатият 1% от света „произвежда“ 15% от емисиите

От историческа гледна точка сегашното търсене на природни ресурси е нараснало до безпрецедентни нива и продължава да ескалира – както за основни нужди като храна, дрехи, вода, жилища, инфраструктура, така и за несъществено потребление в ежедневието.

Този скок е придружен от годишно увеличение на емисиите на CO₂. Потреблението обаче се различава коренно в зависимост от доходите, изтъква изданието Visual Capitalist, в чиято публикация се селектират глобалните емисии на CO₂ през 2019 г., разбити по групи по доходи. Тези данни идват от калкулатора за неравенство на емисиите, създаден от Стокхолмския институт по околна среда.

Заключението е, че през 2019 г. най-богатият 1% в света (със среден доход от $310K) е отговорен за 15% от глобалните емисии на CO₂. Годишните емисии, идващи от този 1% през 2019 г. са анулирали въглеродните спестявания от 1 милион наземни вятърни турбини. За разлика от това, най-долните 50% (със среден доход от $2000) са отговорни само за 8% от емисиите на CO₂.

Източник: Visual Capitalist

Причината за такова несъответствие се крие в потреблението. Например модата е една от най-търсените индустрии в страните с високи доходи в света. Според ООН модната индустрия произвежда между 2% до 8% от глобалните въглеродни емисии.

Друг основен фактор е транспортният сектор, който е по-разпространен в развитите страни. Емисиите на парникови газове само от транспортния сектор са се увеличили повече от два пъти от 1970 г. насам, като около 80% от това увеличение идва от пътните превозни средства.

Семействата с по-високи доходи също харчат повече за храна, което допринася за емисиите на CO₂. Производството, транспортирането и обработката на храна генерира значителни емисии на CO₂. Освен това, когато храната попадне в сметищата, тя също генерира метан.

Според Агенцията за опазване на околната среда на САЩ всяка година загубената храна и отпадъците в САЩ съдържат 170 милиона метрични тона еквивалентни на въглероден диоксид емисии на парникови газове (с изключение на емисиите от сметищата) – равни на годишните емисии на CO₂ от 42 електроцентрали, работещи с въглища.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"