fbpx

Нееднозначни реакции срещу указа на Байдън за ограничаване на технологичните инвестиции в Китай

Великобритания обяви, че обмисля как да отговори на решението на президента на САЩ Джо Байдън да забрани някои технологични инвестиции в Китай. От Лондон изтъкват, че продължават да оценяват потенциалните рискове за националната сигурност, съобщава Ройтерс.

По-рано стана ясно, че президентът Джо Байдън е подписал документ, с който се забранява някои нови инвестиции на САЩ в Китай в чувствителни технологии като компютърни чипове и, който ще изисква уведомяване на правителството в други технологични сектори.

Дългоочакваната заповед упълномощава министъра на финансите на САЩ да забрани или ограничи инвестициите на САЩ в китайски предприятия в три сектора: полупроводници и микроелектроника, квантови информационни технологии и определени системи с изкуствен интелект.

Заповедта има за цел да попречи на американския капитал да подпомага на Китай да разработи технологии, които биха могли да са в полза на неговата военна модернизация и да подкопаят националната сигурност на САЩ.

В отговор Китай заяви, че е „сериозно загрижен“ от акта на Вашингтон и че си запазва правото да предприеме мерки. Заповедта засяга нормалната работа и вземането на решения в предприятията и подкопава международния икономически и търговски ред, се казва в изявление на китайското министерство на търговията.

Говорител на китайското посолство във Вашингтон заяви, че Белият дом не е обърнал внимание на „многократното изразяване на дълбока загриженост от страна на Китай“ относно плана. По думите му повече от 70 000 американски компании правят бизнес в Китай. Ограниченията ще навредят както на китайския, така и на американския бизнес, ще попречат на нормалното сътрудничество и ще намалят доверието на инвеститорите в САЩ, каза той.

Говорител на правителството на британския премиер Риши Сунак заяви, че изпълнителната заповед дава яснота относно подхода на САЩ: „Обединеното кралство ще разгледа внимателно тези нови мерки, докато продължаваме да оценяваме потенциалните рискове за националната сигурност, свързани с някои инвестиции.

Ройтерс отбелязва, че Лондон наскоро се опита да стабилизира отношенията си с Пекин след период на турбуленция по въпроси като правилата за сигурност в Хонконг и предполагаемите нарушения на човешките права срещу уйгурските мюсюлмани в Синдзян.

Външният министър Джеймс Клевърли изложи новия подход на Великобритания през април, като каза, че ще се стреми да се защити чрез ограничаване на заплахите за националната сигурност, породени от Китай, като същевременно се ангажира в области като търговията, инвестициите и изменението на климата.

Официалните данни показват, че Китай не е значима дестинация за британски чуждестранни инвестиции, като цифрата възлиза на 10,7 милиарда паунда (13,6 милиарда долара) в края на 2021 г., в сравнение с 461,4 милиарда паунда в Съединените щати. Британските инвестиции в Хонконг възлизат на 77,6 милиарда паунда.

Междувременно сенаторът републиканец Марко Рубио определи плана на администрацията на Байдън като „почти смешен“.

Той е пълен с вратички, изрично пренебрегва характера на двойната употреба на важни технологии и не включва индустрии, които правителството на Китай смята за критични“, посочва сенаторът.

Асоциацията на полупроводниковата индустрия заяви, че се надява актът да даде възможност на „фирмите за чипове в САЩ да се конкурират при равни условия и да имат достъп до ключови световни пазари, включително Китай“.

Емили Бенсън от Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), двупартийна организация за политически изследвания, отбелязва, че ключовите въпроси са как планът засяга съюзниците на САЩ и как реагира Китай.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"