fbpx

Панамският канал – коз в търговския протекционизъм на Тръмп

Контролът над Панамския канал ще бъде коз в търговския протекционизъм на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, чиято администрация ще трябва да използва нетрадиционни методи, за да ограничи постепенния упадък на Съединените щати. Това коментира Хао Джиан, експерт от Изследователския институт за международна сигурност и стратегия към университета Цинхуа, цитиран от ТАСС.

Опитът на Съединените щати да получат контрол над Гренландия и Панамския канал има очевидни практически интереси. Гренландия е богата на природни ресурси, тъй като е източник на 25 от 34-те основни суровини, които са най-важни за бъдещото развитие на индустрията. Освен това е особено богата на редкоземни минерални ресурси. В момента Съединените щати, Китай и Япония са трите основни „клиента“ на Панамския канал. Общият трафик на Панамския канал би бил рядка разменна монета за търговския протекционизъм на Тръмп“, смята експертът.

В тази връзка Джиан припомня думите на италианския премиер Джорджа Мелони, че Тръмп няма да използва военна сила, за да получи контрол над Гренландия и Панамския канал. Според Мелони изявленията на Тръмп са предупреждение към други глобални играчи да не се намесват в тези стратегически важни международни зони, за да се елиминира възможността САЩ да се опитат да използват сила, за да погълнат интересни за тях територии. „Мисля, че ако тази логика е здрава, тогава хегемонизмът и политиката на властта ще се превърнат в основен дискурс за международната общност. Освен това съм скептичен относно заключението на Мелони, която изключва опит за използване на военна сила от САЩ за насилствено анексиране на територии“, казва още експертът.

Трябва да разберем дълбоко основните цели и доминиращата логика на втората администрация на Тръмп. Обективно погледнато, за да овладее постепенния упадък на Съединените щати и да смекчи все по-острите социални противоречия в Съединените щати, следващата администрация на Тръмп трябва да използва недрадиционни методи. Този път Тръмп отново дойде в Белия дом и спечели лидерството в Конгреса и Върховния съд. Той никога повече няма да иска да бъде спиран от американския истаблишмънт и дълбоката власт. Международната общност, особено съюзниците на САЩ, трябва да имат ясно разбиране за големите промени във външната политика на САЩ в бъдеще. Стъпките на САЩ към самоспасение може да се основават на отхвърлянето на международния ред, който постепенно се появи след Втората световна война„, смята Гао Джиан.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"