fbpx

Петролът надмина $90 за барел след съобщения от Рияд и Москва

Цените на петрола скочиха с повече от 1% във вторник, след като Саудитска Арабия и Русия обявиха ново удължаване на доброволните си съкращения на доставките – общо намаление с 1,3 милиона барела на ден (bpd), за още три месеца до декември, съобщава Ройтерс.

Фючърсите на суровия петрол Brent за ноември се покачиха с $1,21, или около 1,4%, до $90,21 за барел, подминавайки нивото от $90 за първи път от миналия ноември.

Октомврийските фючърси на западнотексаския междинен суров петрол (WTI) се покачиха с $1,59, или около 1,9%, до $87,14 за барел.

Решението на Рияд да удължи своето доброволно съкращаване от 1 милион барела на ден ще бъде преразглеждано ежемесечно, за да се прецени дали да се задълбочи съкращаването или да се увеличи производството, съобщи държавната информационна агенция SPA, цитирана от Ройтерс.

Друг член на ОПЕК+ Русия също продължи своите доброволни съкращения до края на годината, „за да поддържа стабилност и баланс“ на петролните пазари, заявява вицепремиерът Александър Новак. Вторият по големина износител на петрол в света намалява износа с 300 000 барела на ден за периода.

Русия бе съобщила, че доброволно ще намали износа на петрол с 500 000 барела на ден, около 5% от добива си, през август и с 300 000 барела на ден през септември. Русия също намалява производството си на петрол с 500 000 барела на ден до края на 2024 г.

Въпреки че се очакваше Саудитска Арабия да удължи своите доброволни съкращения до октомври, а Русия да разшири съкращенията си до следващия месец, тримесечното удължаване е изненада.

Брентът, който се използва за ценообразуване на над три четвърти от световния търгуван петрол, се покачва от края на юни, след като Рияд за първи път обяви своите доброволни съкращения.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"