fbpx

Предлагат създаване на ваксинационен „Шенген“ в ЕС

Агенцията за обществено здраве на Европейския съюз предлага преразглеждане на правилата за COVID-19, което би могло да улесни пътуването на ваксинирани хора и да отмени системата на зониране с цветове, която ограничава пътуванията до и от райони с високи нива на заболеваемост. В този своеобразен ваксинационен Шенген България няма как да влезе, тъй като процентът на имунизираните в страната е отчайващо нисък на фона на нивата в ЕС, пише Euractiv.bg.

Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) е направил това свое необвързващо предложение по време на срещите на здравните специалисти от ЕС. Част от тази дискусия е и как да се отворят пътуванията с увеличаването на броя на ваксинираните.

Според предложението на ECDC се въвеждат цветови зони в ЕС – от зелено, през жълто и червено, в зависимост от дела на докладваните случаи на ковид и положителните тестове.

ЕС като цяло има ограничения за пътуване според тези зони, в доклада си обаче центърът подчертава слабостите на тази „светофарна“ система – включително различното тестване в страните от ЕС, което възпрепятства статистическите сравнения. Увеличаването на броя на ваксинираните също трябва да се има предвид.

Цитираният от изданието доклад сочи, че в настоящата ситуация ограниченията за пътуване не са оказали значително влияние върху намаляването на заразяването, хоспитализациите или смъртните случаи.

ECDC предлага да се обмисли прекратяване използването на комбинирания индикатор (тестове и заболели), поради ограничената стойност за общественото здраве и вместо това да се съсредоточи върху насърчаването на ваксинацията сред пътуващите“, посочва презентацията на агенцията„, пише още Euractiv, позовавайки се на Ройтерс.

ECDC дава редица възможности за промяна, включително използване на ваксинирането като индикатор, който може да насърчи имунизирането.

Данните сочат, че около 74% от възрастните в ЕС вече са напълно ваксинирани и близо 80% са получили поне една доза ваксина. Ваксинацията обаче е неравномерна в страните от ЕС – от 85,2% в Португалия до 28,4% в Румъния и 19,4% в България.

За момента агенцията не се е спряла твърдо на даден вариант, но целта е била да се оцени рискът от заразяване на човек и настоящата й система да се прилага най-вече за неваксинирани хора.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"