fbpx

Призовават бизнеса да не вдига засега цените заради скъпия ток

Работодателските организации призоваха членовете си да не бързат да калкулират по-високите цени на тока през януари в цените на своята продукция, защото програма за компенсации ще има и тази година. Това е заявил председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, цитиран от „Сега“, след днешната среща на работодателските организации със служебния министър на енергетиката Владимир Малинов.

Независимо от уверенията на министъра и на парламентарните групи, с които бизнесът проведе срещи по-рано вчера, 9 януари, работодателските организации запазват готовността си за съвместен протест със синдикатите на 15 януари.

Необходим е постоянен механизъм за компенсации за бизнеса, който да се активира автоматично при достигане на цени на електроенергията над определен праг“, коментира Малинов по време на срещата с работодателите.

Като краткосрочна мярка Министерството на енергетиката предлага бизнесът да бъде компенсиран до края на март – в съответствие със сроковете на действие на т.нар. удължителен закон за бюджета, а паралелно с това държавата ще търси и дългосрочни решения, които да осигурят спокойствие и предвидимост за бизнеса. Общото разбиране на участниците в разговорите е, че прагът за компенсиране от 180 лв/МВтч към момента следва да се запази.

Дефицитът във фонд „Сигурност на електроенергийната система“, който е около 105 млн. лв., ще бъде покрит от държавата с решение на Министерския съвет, информира още Малинов. За осигуряване на стабилност във фонда, която ще позволи адекватно компенсиране на бизнеса при необходимост, Министерството на енергетиката ще преразгледа тавана на приходите на производителите, над който те дължат вноски във фонда, информира още министър Малинов.

Цената на тока на борсата през последната седмица са 231 лв. за мегаватчас. Средната цена от началото на годината също е доста над прага от 180 лв. Работодателските организации обявиха, че при тези цени много фирми ще трябва да увеличат себестойността на продукцията, а тези които не може да продават на по-високи цени, ще трябва да свият производства и работни места.

За вчерашните си срещи в парламента работодателите съобщиха, че са получили подкрепа от страна на парламентарните групи „БСП – Обединена левица“, „ДПС-Ново начало“, „Демокрация права и свободи – ДПС“ и „Продължаваме Промяната – Демократична България“.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова, която е участвала в срещата с ПГ „БСП – Обединена Левица“, е поела ангажимент до 15 януари да е минало заседанието на бюджетната комисия и второто четене на т. нар. Удължителен закон да е в дневния ред на парламента за следващата седмица. Киселова обяснява, че тъй като Комисията по бюджет и финанси в момента няма избран председател, тя насрочва заседанията й и определя дневния ред.

На тези срещи председателят на АИКБ Васил Велев е съобщил, че за последните два месеца на миналата година цената в България на пазара „ден напред“ е с 50 процента по-висока от тази във Франция, Германия, Нидерландия и в пъти по-висока ,отколкото в Северна Европа, а се конкурират на едни и същи пазари. По думите му, това е Европа на три скорости.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"