Авторски екип от Международната агенция по енергетика (МАЕ) коментира как последните глобални сътресения и несигурности оказват все по-голям натиск върху бизнеса по целия свят, което кара правителствата да разгледат внимателно енергийната ефективност като средство за насърчаване на индустриалната конкурентоспособност и устойчивостта на бизнеса.
Припомня се, че на конференцията за изменението на климата COP28 през 2023 г. близо 200 държави постигнаха знаково споразумение да работят заедно за колективно удвояване на средния годишен темп на подобрения в енергийната ефективност в световен мащаб до 2030 г. Глобалният напредък в енергийната ефективност – измерен чрез темпа на промяна в първичната енергийна интензивност – отбелязва обаче слабо подобрение от около 1% през 2024 г., около половината от темпа, постигнат през последното десетилетие.
Анализът посочва като основна причина за това забавяне през последните години липсата на напредък в енергийната ефективност в промишлеността, която е довела до 80% от растежа на крайното търсене на енергия от 2019 г. насам. През това време обаче енергийната интензивност на сектора не се е подобрила и търсенето се увеличава средно с почти 2% годишно. Днес делът на промишлеността в общото крайно потребление на енергия е около 170 EJ, или приблизително 39% от общото количество.
През 2022 г. само промишлеността в страните от МАЕ е похарчила над 1,2 трилиона щатски долара за енергия, което е увеличение с близо 80% спрямо разходите през 2020 г.
Въпреки че промишлеността е един от най-трудните сектори за намаляване на емисиите, тя е и този, в който финансирането дава най-добри резултати. Само 6% от общите увеличени инвестиции биха могли да осигурят 20% от общите подобрения в енергийната интензивност до 2030 г.
Въпреки че мерките за енергийна ефективност често са доказвали, че осигуряват ползи за конкурентоспособността и производителността, подобренията в енергийната ефективност все още не са типично или широко приоритетизирани като стратегическа инвестиция в бъдеща рентабилност, а значителните възможности за подобряване на енергийната ефективност остават недостатъчно използвани. Доказано е, че правителствените програми за управление на енергията и свързаните с тях мерки ефективно се справят с много от бариерите пред внедряването на енергийна ефективност и стимулират по-високи и устойчиви нива на спестяване за промишлеността.
Управлението на енергията е проактивно и систематично наблюдение, контрол и оптимизиране на енергията на дадена организация. Анализ на повече от 300 казуса за управление на енергията в 40 държави показва средно 11% икономии на енергия през първите години от внедряването, което значително надвишава средните подобрения в енергийната интензивност в целия отрасъл. Все по-голям брой компании демонстрират дори по-големи икономии от 30% и дори по-високи, като много от тях са нискобюджетни или никакви мерки. Сравненията между внедряването на мерки за енергийна ефективност, установени чрез одити на обекти със и без системи за управление и мониторинг на енергията, показват, че обектите със системи имат по-високи нива на внедряване.
Дори компании, които преди това са инвестирали в енергийна ефективност, установяват, че след като въведат управление на енергията, се разкриват значителни и непрекъснати възможности за енергийна ефективност. Анализът показва, че компаниите със системи за управление на енергията постигат непрекъснати подобрения дори след 12 години внедряване на системата, независимо от сектора. Има казуси по целия свят:
Сред примерите, посочени в анализа са
- управлението на енергията в корейски производител на пластмаси, което спестява на компанията 31 милиона щатски долара, или 4,9% от общите разходи за енергия, само за една година.
- чрез внедряване на управление на енергията, мелница за брашно в Индонезия намалява разходите за енергия през първата година с повече от 1 милион щатски долара, или 5% от общите разходи за енергия.
- млечно предприятие в Ирландия намалява сметките си за енергия с 560 000 щатски долара, или 2,9% от общите разходи за енергия, което се равнява на цената на 1,6 милиона литра мляко.
Разходите за енергия могат да представляват значителен дял от общите производствени разходи, до 50%, следователно дори малки подобрения в ефективността могат да окажат значително влияние върху маржовете на печалба.
За индустрии, където нетните маржове на печалба са ниски, намаляването на разходите за енергия може да бъде особено въздействащо. Например, компания с 5% марж на печалба и годишни икономии на енергия от 500 щатски долара годишно, спестявайки от енергийна ефективност, реализира печалба, еквивалентна на 10 000 щатски долара от допълнителни продажби.
Управлението на енергията също така предоставя рамка за дигитализация на производството, позволявайки по-добро разбиране на процесите и следователно идентифициране на възможности за подобрение. Дигитализацията на търсенето и оптимизацията на процесите в индустрията, задвижвана от изкуствен интелект, би могла до 2035 г. да спести еквивалента на общото търсене на енергия в Мексико днес.
Освен енергийната ефективност, управлението на енергията може да осигури широк спектър от ползи, водещи до повишена производителност, намалено въздействие върху околната среда и разходи за съответствие, както и подобрена безопасност и работна среда за служителите. Усилията за количествено определяне и монетизиране на неенергийните ползи са показали, че увеличават стойността на мерките за енергийна ефективност с 40% до 250%. В световен мащаб, ако стойността на просто избегнатите разходи за енергия е стотици милиарди, реалната стойност, включваща тези многобройни ползи, може да бъде много по-висока, дори трилиони.
Способността на индустрията да намалява търсенето на енергия и да допринася за услугите за реагиране при търсенето ще става все по-важна, тъй като страните се електрифицират и декарбонизират. Някои страни вече изпитват претоварване на електропреносната мрежа, където нови потребители на енергия не могат да бъдат свързани, а компаниите не могат да увеличат капацитета си, което застрашава икономическия растеж. Управлението на енергията може да облекчи напрежението върху мрежите, както е показано от фармацевтична компания в Ирландия, която защити дейността си от потенциални прекъсвания, намали натиска върху мрежата и спечели 200 000 евро чрез предоставяне на реагиране при търсенето.
За да отговори на необходимостта от спешни действия за прилагане на енергийната ефективност, МАЕ стартира инициативата „Имплементация на енергийна ефективност“, която трябва да подпомогне политиците, отговорни за енергийната ефективност, с анализи, знания и знания, за да разработят все по-ефективни пакети от политики.