Военните разходи в света достигнаха нови рекорди през 2021 г. Русия силно укрепи армията си няколко месеца преди началото на инвазията ѝ в Украйна. Това се казва в доклад на СИПРИ (Стокхолмския международен институт за изследване на мира), публикуван тази седмица. Той предвижда, че, особено в Европа, тази тенденция ще има траен характер.
Въпреки икономическия спад в резултат на пандемията от Ковид-19, военните разходи в света са нараснали с 0,7% през последната година. „През 2021 г. военните разходи са се увеличили за седма поредна година, за да достигнат 2,1 трилиона долара. Това е най-голяма цифра, която някога е отчитана“, отбелязва Диего Лопес да Силва, старши научен сътрудник в института, цитиран от Capital.fr.
Разходите на Русия са се увеличили за трета поредна година. Те са нараснали с 2,9% през 2021 г., за да достигнат 65,9 млрд. долара, което ѝ отрежда пето място в света. Те представляват 4,1% от БВП на страната, което е „доста над средното равнище по света“, заявява Лопес да Силва. Приходите от износа на петрол и газ ѝ позволиха да финансира тези огромни военни разходи. Все пак е трудно да се предвиди дали Русия ще може да поддържа това ниво на разходите, като се имат предвид тежките санкции, които Западът ѝ наложи като отговор на агресията в Украйна.
През 2014 г., след анексията на Крим, на страната също бяха наложени санкции. Но по това време цените на енергийните суровини спадаха, което прави трудна оценката за ефикасността на санкциите. „Сега (…) имаме още по-сурови санкции, но в условията но много по-високи цени на енергията, които могат да помогнат на Русия да поддържа военните си разходи на това равнище“, добави той.
Технологичното предимство е на американците
От друга страна след анексията на Крим военните разходи на Украйна се увеличиха със 72%. Въпрки че спаднаха с повече от 8% през 2021 г., за да достигнат 5,9 млрд долара, те продължават да представляват 3,2% от БВП на страната. Със засилването на напрежението в Европа, страните-членки на НАТО също увеличиха разходите си. През миналата година осем от тях (между които Франция и Полша) достигнаха поставената цел за отделяне на 2% от БВП за военни нужди. Лопес да Силва изрази очакванията си, че военните разхощи ще продължат да растат.
Военните разходи на Съединените щати надхвърлят тези на всички други държави, като размерът им е 801 млрд. долара. Противно на световната тенденция обаче бележат спад от 1,4% през 2021 г. През последното десетилетие разходите на САЩ за научно-изследователска и развойна дейност са се увеличили с 24%, докато покупките на оръжия са спаднали с 6,4%. „Американското правителство подчерта нееднократно необходимостта да се запази технологическото предимство на американската армия пред стратегическите ѝ конкуренти“, уточнява Александра Маркщайнер, друга изследователка от СИПРИ.
На второ място в света по военни разходи е Китай като тяхната обща сума се оценява на 293 млрд. долара. При него увеличението е с 4,7% като то се наблюдава за 27-а година поред. Засилването на китайската военна мощ принуждава регионалните му съседи също да увеличат военните си бюджети. В Япония военните разходи възлизат на 7 млрд. долара, което е ръст от 7,3%, най-големият годишен ръст от 1972 г. Австралия е похарчила за армията си с 4% повече, като разходите ѝ достигнаха 31,8 млрд. долара през 2021 година.
На трето място е Индия със 76,6 млрд. долара. При нея също се наблюдава ръст през 2021 г., но той е значително по-скромен – 0,9%. Четвъртото място се заема от Великобритания с ръст от 3% и общ размер – 68,4 млрд. долара. Тя замества Саудитска Арабия, която отива на осмо място. При нея общата сума на военните разходи се оценява на 55,6 млрд. долара, което спад със 17%.
Пета е Франция с 56,6 млрд. долара, шеста е Германия с 56 млрд. долара. Топ 10 завършват Япония – 54,1 млрд. и Република Корея – 50,2 млрд. долара.
Превод Георги Саулов