fbpx

Рекордно количество топлина е погълнал Световният океан през 2024-та

Международен екип от учени по климата е получил доказателства, че Световният океан е погълнал рекордно количество топлина миналата година, около 16 зетаджаула енергия, в резултат на което средната му годишна температура е станала с 0,07 градуса по Целзий по-висока, отколкото през 2023 г. Това съобщава пресслужбата на Института по физика на атмосферата към Китайската академия на науките, цитирана от ТАСС.

Три независими екипа от изследователи стигнаха до едно и също заключение – океанът продължава да се затопля бързо и през 2024 г. средните му температури поставиха нов рекорд. През последната година горните му 2 километра са погълнали огромно количество топлина, което е 140 пъти повече от количеството енергия, генерирано от електроцентралите по света през 2023 г.“, се посочва в доклада.

Екипът от няколко десетки водещи международни експерти по климата, ръководен от професор Ченг Лиджинг от Института по атмосферна физика на Китайската академия на науките в Пекин, всяка година наблюдава как се променят ключови климатични показатели, свързани със световните океани, включително повърхностната температура и количеството топлина, погълната от техните води.

Световният океан, както смятат климатолозите днес, остава основната естествена спирачка за глобалното затопляне. От прединдустриалните времена водите му са погълнали около 90% от топлината и около една трета от въглеродния диоксид, отделян от промишлени предприятия, автомобили и други продукти на цивилизацията. Този процес не само забавя изменението на климата, но, както се опасяват учените, може също да причини радикални промени в морските екосистеми.

Миналата година, както показват изчисленията на учените, Световният океан е погълнал един зетаджаул повече от 2023 г. Това увеличение е особено забележимо и важно, тъй като ускоряването на затоплянето на Световния океан се извършва на фона на отслабването на климатичния феномен Ел Ниньо, който засили глобалното затопляне през предходните две години.

Изчисленията на екипа също показват, че топлината се натрупва особено бързо в северната част на Тихия океан, в Средиземно море, на юг и в полярните райони на Атлантическия океан, както и край бреговете на Антарктика. По същия начин повърхностните температури в тези региони на Световния океан също са се повишили, което допринася за покачването на морското равнище и също така влияе отрицателно върху повърхностните и дълбоките екосистеми в тези региони на хидросферата.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"