Новият проект за транспортиране на втечнен природен газ (ВПГ) през Арктика добива все по-завършени форми в Русия. Владимир Путин откри в Мурманск новата производствена верига за пренос на газ по море. Проектът, наречен Арктик ВПГ 2, на стойност 21 милиарда долара, засилва използването на този маршрут, станал проходим благодарение на глобалното затопляне и пренарежда геостратегическите карти в региона, отбелязва RFI.
Русия вече използва морските пътища от тихоокеанското си крайбрежие. Нейният втечнен природен газ (ВПГ – природен газ, охладен до -160°), се изпраща оттам на изток. Но Владимир Путин гледа по-мащабно – да се достигне 20% от световното производство до 2035 г., срещу само 8% днес.
„Идеята е да да се достигне до пазари, които потребяват ВПГ както в Азия, така и в Европа, и особено тези, които не са свързани с газопроводи. Преносът през газопроводи е намалял значително през 2022 г., с около 50% в сравнение с 2021 година. И това се дължи на едностранното решение на Русия“, обяснява Карол Етиен, анализатор по въпросите на природния газ и ВПГ в Международната агенция по енергетика.
Северният път вече е открит
Русия вече започна да използва северния път с проекта Ямал. Именно той откри арктическия маршрут през 2017 г., който стана осъществим най-вече благодарение на глобалното затопляне. Но транспортът с ледоразбивачите, които са от съществено значение през зимата, е прекалено скъп.
Проектът Арктик ВПГ 2 предвижда изграждането на два терминала, разположени в морето, където да се претоварва ВПГ на конвенционални кораби и по този начин транспортът да стане значително по-евтин. Най-голям дял в него – 60% – има руската компания Новатек. Останалата част от финансирането се поделя между китайски и японски фирми. Френският TotalEnergies се оттегли от него след началото на войната в Украйна.
Зaвoдът щe ce cъcтoи oт тpи тexнoлoгични линии, c гoдишeн пpoизвoдcтвeн ĸaпaцитeт oт 19,8 милиoнa тoнa втeчнeн пpиpoдeн гaз. Очаква се проектът да достигне производствен капацитет от 19,8 милиона тона ВПГ годишно чрез три производствени линии, които ще черпят суровина от богатото Салмановско газово находище на полуостров Гидан. Русия се надява, че чрез този арктически маршрут ще може в бъдеще да конкурира Суецкия канал в търговията с въглеводороди.