fbpx

Руската Novatek напът да изпревари Газпром по доставки за Европа

Увеличените доставки на втечнен природен газ (LNG) от руската Новатек означават, че компанията е близо до това да изпревари контролирания от Кремъл Газпром като водещ доставчик на суровината за страната в Европа, изтъква Ройтерс, позовавайки се на свои проверки.

Издигането на Novatek към желаното първо място подчертава доколко конфликтът в Украйна е разстроил руската и световната енергийна индустрия, като Европа се обръща към LNG и се отдалечава от мрежата от тръбопроводи на Газпром, която доминираше европейските доставки в продължение на десетилетия.

Руският газ, за разлика от петрола, не е обект на западни санкции, въпреки че Брюксел обмисля разширяване на ембаргото си върху руското гориво. Европейският съюз вече се опита да намали зависимостта си от руските доставки и се стреми да замени газа с възобновяема енергия, в стремеж и да ограничи емисиите си. В краткосрочен план обаче той е увеличил вноса на LNG.

Novatek, основана преди почти 29 години, осигури руска държавна подкрепа за разширяване на пазара на втечнен природен газ след пускането на своя огромен завод за втечнен природен газ Yamal в северозападен Сибир през 2017 г. Изчисленията на Ройтерс, базирани на данни от Refinitiv Eikon, показват, че общият износ на Газпром на втечнен природен газ и доставките на газ по тръбопроводи за Европа е около 13,8 милиарда кубически метра (bcm) между 1 януари и 15 юли. Износът на Новатек за региона за същия период възлиза на 12,34 млрд. куб. м.

„Газпром вероятно завинаги е загубил 65%-75% от своя исторически дял на европейския пазар“, казва Роналд Смит от базираната в Москва брокерска компания BCS. Той обаче добавя, че ще бъде „много трудно“ за Novatek да замени напълно Газпром в Европа, тъй като останалите клиенти на руската държавна газова компания имат ограничена инфраструктура за внос на LNG. Германия и Италия остават сред най-големите клиенти на Газпром в Европа.

Русия има за цел да осигури една пета от световния пазар на втечнен природен газ до 2035 г. от около 8% през 2022 г., докато руският износ по тръбопроводи, осигуряван изключително от Газпром чрез изградена от Съветския съюз мрежа, непрекъснато намалява.

За да защити позицията си, през 2006 година Газпром осигури закон, който му позволи да стане единственият руски износител на природен газ по тръбопроводи и на втечнен природен газ по море. Но оттогава Русия либерализира търговията с LNG, за да подкрепи проекти на Novatek.

Междувременно Novatek увеличи производството на своя завод за втечнен природен газ Yamal в Арктика и планира допълнително да увеличи производството на LNG в новите си проекти, които трябва да бъдат пуснати в експлоатация през следващите години.

Ръководствата както на Новатек, така и на Газпром имат тесни връзки с президента Владимир Путин и публично се сблъскаха относно нарастващия профил на Новатек на европейския газов пазар, който преди представляваше две трети от общите продажби на газ на Газпром.

Алексей Милер, главен изпълнителен директор на Газпром, е бил съюзник на Путин, откакто са работили заедно в началото на 90-те години в кметството на Санкт Петербург. Милерр се премества в Москва през 2000 г., когато Путин за първи път е избран за руски президент. Година по-късно той е назначен за главен изпълнителен директор на Газпром.

Генадий Тимченко, също дългогодишен съюзник на Путин, подаде оставка от борда на директорите на Novatek през март 2022 г., след като беше обект на санкции. По думите на Тимченко той е притежавал няколко търговски компании в и близо до Санкт Петербург през 90-те години, когато Путин е работил в кабинета на кмета на града. Той бе включен сред най-големите акционери на Новатек, преди компанията да спре да ги разкрива преди няколко години.

Тимченко отдавна оспорва монопола на Газпром върху износа на руски газ, заявявайки през 2012 г., че европейците искат да имат алтернатива на Газпром. По това време той критикува и политиката на Газпром в Европа, която според него е допринесла за намаляване на пазарния дял.

Вярвам, че маркетинговата кампания на Gazprom Export доведе до намаляване на европейския му дял… Втечненият природен газ вече излезе на пазара. По същество се появява нов, по-евтин пазар на газ; човек трябва да вижда такива неща“, заявява Тимченко пред списание Forbes през 2012 г., цитиран от Ройтерс.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"