Създаващият се газов хъб в Турция ще осигури доставките на енергоносители и ще се занимава с ценообразуването им. Това е заявил пред придружаващите го журналисти турският президент Реджеп Тайип Ердоган след завръщането си от Сочи, където вчера проведе разговори с руския президент Владимир Путин, съобщава ТАСС.
„Енергийният център, който се създава в Турция, ще осигури напредък както в енергийните доставки, така и в ценообразуването. Казахме, че ще превърнем страната ни в енергиен център, за това създаваме необходимата инфраструктура и физически възможности“, коментира Ердоган пред телевизионния канал TRT, цитиран от руската информационна агенция.
Предвижда се газовият хъб да бъде в района на Тракия в европейската част на Турция.
Според Ердоган центърът в Турция трябва да бъде проектиран не само за природен газ, но и за енергетика и минерали. „Искаме да превърнем нашата страна в център, насочен извън пределите на Тракия. Възнамеряваме да създадем център, който да привлича всеки, свързан с природния газ, енергетиката, минната индустрия„, изтъква още турският президент.
По думите му Турция и Русия изпълняват различни проекти за доставка на енергийни ресурси през турска територия за Европа и за световните пазари. „В нашите преговори с Путин разглеждаме енергийния сектор от различни позиции. Ще реализираме различни проекти за доставка на енергийни ресурси през нашата територия за Европа и за световните пазари„, отбелязва турският президент и добави, че Анкара възнамерява да продължи изграждане на турско-руските отношения в областта на енергетиката на взаимноизгодна основа.
Според Ердоган политиката на Турция в областта на енергийната дипломация е показала, че без нейното участие в Източното Средиземноморие не може да бъде реализиран нито един енергиен проект. „Стъпка по стъпка се приближаваме към целта да превърнем Турция в център на регионалната, а след това и на световната енергетика“, подчертава той.
ТАСС припомня, че през октомври 2022 г. президентът Путин е изложил идеята за създаване на хъб на турска територия, където да се пренасочи загубеният обем транзитен газ през „Северен поток“. Турските власти уверяват, че по отношение на инфраструктурата в страната почти всичко е готово за реализацията на проекта за хъб, но има нужда от промени в законодателството. Първите законодателни решения бяха взети в началото на април и се отнасяха до дейността на турската нефтена и газова компания Botas и редица други доставчици.