Новите санкции на САЩ срещу Москва заплашват да попречат на продажбите на руски петрол за Индия, който се явява най-големият купувач на руски морски суров петрол, и да усложнят усилията на индийските държавни рафинерии да осигурят годишни сделки за доставки, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници.
Вашингтон наложи санкции във връзка с втората годишнина от нахлуването на Москва в Украйна и смъртта на опозиционния лидер Алексей Навални.
Санкциите са насочени към водещата руска танкерна група Совкомфлот, която Вашингтон обвини, че е замесена в нарушаване на тавана на цените на Г-7 за руския петрол, както и 14 танкера за суров петрол, свързани със Совкомфлот.
Според източници на агенцията индийските рафинерии са загрижени, че последните санкции ще създадат „предизвикателства“ при получаването на кораби за руски петрол и биха могли да повишат цените на товарите. Това може да стесни отстъпката за петрола, който се купува от търговци и руски фирми на доставка.
В допълнение, на Москва може да й се наложи да доставя още повече обеми чрез търговци посредници, за да се предпази от по-нататъшен риск от санкции, което увеличава несигурността.
Ройтерс припомня, че преди 2022 година Индия рядко е купувала руски петрол поради високите транспортни разходи, но рафинериите в третата по големина вносителка на петрол в света сега са големи купувачи, печелейки от по-ниските цени, след като Европа забрани вноса на руски петрол.
Русия стана най-големият доставчик на петрол за Индия през 2023 г. Чрез срочни сделки и покупки на спот пазара южноазиатската държава е внасяла около 1,66 милиона барела на ден руски петрол през 2023 г. в сравнение със средно 652 000 барела на ден през 2022 г.
Държавните рафинерии Indian Oil Corp, Bharat Petroleum Corp и Hindustan Petroleum Corp водят съвместни преговори с руския големите Роснефт за годишна сделка за осигуряване на общ обем от до 400 000 барела на ден руски петрол, главно Urals, за фискалната година, която започва на април 1, казаха. Източниците добавят, че крайните обеми по планираните срочни сделки зависят от условията на плащане и отстъпките, предлагани от Русия.
Роснефт е предложил отстъпка от $3-$3,50 за барел спрямо цените в Дубай, което оскъпява сделката на топ рафинериите Indian Oil с Роснефт, която приключва на 31 март, при отстъпка от $8-$9 спрямо котировките в Дубай. Рафинериите смятат предложената отстъпка за слаба предвид несигурността, породена от санкциите, казаха източници.
Източник от индийското правителство посочва, цитиран от Ройтерс, че Индия ще продължи да купува руски петрол, само ако се продава под тавана на цената в несанкционирани кораби.