fbpx

Спря ли захранването на руския „призрачен“ танкерен флот след украински удар по ключов нефтопровод?

Съоръжението за транспортиране на нефт на Каспийския тръбопроводен консорциум – Нефтената помпена станция „Кропоткинская“ е било атакувано от безпилотен летателен аппарат (БПЛА), съобщи преди дни Каспийският тръбопроводен консорциум.

Изтъква се, че „терористичната атака е извършена от седем безпилотни летателни апарата, които освен с експлозиви са били пълни с метални шрапнели. Нападението е извършено с интервал от време, като целта е не само да се наруши работата на съоръжението, но и да се причинят жертви сред оперативния персонал на станцията. Няма пострадали сред личния състав на НПС. Чрез бързи, координирани действия служителите на консорциума успяха да предотвратят заплахата от нефтен разлив“.

Консорциумът отбелязва още, че в момента Кропоткинската НПС е изведена от експлоатация. „Транспортирането на нефт по тръбопроводната система Тенгиз-Новоросийск се извършва с намалена скорост на изпомпване, заобикаляйки нефтената помпена станция“.

По повод на това, че нефтената помпена станция „Кропоткинская“, разположена в Кавказкия район на Кубан, е най-голямата нефтена помпена станция на Каспийския тръбопроводен консорциум на територията на Руската федерация, изданието Blacksea-Caspia коментира в редакционна бележка ситуацията и евентуалните последствия:

Употребата на конструкцията „терористична атака“ в съобщението на Каспийския тръбопроводен консорциум е несъстоятелно, защото в условията на пълномащабна война между Руската федерация и Украйна, Нефтената помпена станция „Кропоткинская“ е напълно легитимна цел за украинската бойна авиация. Друг би бил въпросът, ако ударът е нанесен от дронове на някаква „трета страна“ – Ислямска държава, Ал Кайда или някаква друга терористична организация, но в случая нямаме особено основание да смятаме, че ударът е нанесен от някой друг, а не от Украинските въоръжени сили.

ВСУ продължават да нанасят все повече удари в дълбочина на територията на Руската федерация, в това число по обекти на нефтената индустрия и по големи складове на горивно-смазочни материали, които пряко обслужват руските въоръжени сили. Ударът над Нефтената помпена станция „Кропоткинская“ не прави изключение и показва нарастващата способност на Украйна да отговаря реципрочно на руските удари по украинската енергийна инфраструктура.

Интересно обстоятелство е, че Каспийският тръбопроводен консорциум (КТК) е собственост на три страни: 24 % са собственост на руската държава, 19 % са на акционерното дружество Национална компания „КазМунайГаз“ (държавна компания на Република Казахстан), а 15 % на дъщерното дружество на американската компания „Шеврон“ – „Chevron Caspian Pipeline Consortium Company“. Седалището на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК) е в Москва (улица „Павловская“ № 7).

КТК се смята за един от най-големите нефтопроводи в света, който е създаден за изграждането и експлоатацията на тръбопровод, дълъг повече от 1500 километра. Тръбопроводът събира и пренася суров нефт от големите нефтени находища в Западен Казахстан (в това число и от находището в Тенгиз), както и по-малки количества от руски доставчици, включващи се по протежението на тръбопровода. Нефтопроводът завършва на нефтения терминал на руското черноморско пристанище „Новоросийск“.

В последно време, Казахстан се стреми да увеличи колкото може преноса на нефт по нефтопровода „Баку-Тбилиси-Джейхан“, за сметка на преноса по КТК, който среща все по-големи трудности, свързани на първо място със застраховането и презастраховането на танкерите, отплаващи от Новоросийск. Поради отказа на всички международни презастрахователни компании да презастраховат корабите, които излизат от руски пристанища, както и товарът им, превозът на нефт от Новоросийск, остава в ръцете на така наречения „призрачен флот“ на Руската федерация. Последното не се харесва на казахстанските власти, а атаката срещу НПС „Кропоткинская“ показва, че безпокойствата им стават все по-основателни.

Трудно е да се правят спекулации, доколко атаката е своеобразен „деликатен намек“ към американската страна, че войната започната от Путин се води с Украйна, а не със Съединените щати (поне засега). Може само да се смята, че в Киев вече не се смятат за задължени да пазят чуждо имущество на територията на Руската федерация, щом то обслужва военните действия на Путин в Украйна.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"