fbpx

Сребро, злато… Имат ли още потенциал ценните метали?

Цените на среброто и златото се покачиха в последно време. Някои неща обаче подсказват, че те все още могат да имат значителен потециал в средно- и дългосрочен план, пише RFI.

Ценните метали са в подем. Цената на златото вече се увеличи с 12% спрямо най-ниското си равнище от февруари, т.е. за по-малко от два месеца. И среброто – „златото на бедните“ – не остава по-назад, с ръст от 27% в сравнение с най-ниската си точка от 8 март (под $20).

Този скок на ценните метали може да се обясни със спада на реалните лихвени проценти (лихвените проценти по дългосрочните държавни облигации, минус средносрочните инфлационни очаквания), докато държавните облигации (чиито цени се движат обратно на доходността) бяха масово предпочитани от инвеститорите, търсещи убежище, в условията на големия стрес, причинен през март от банковия сектор.

Реалните лихви също спадат поради опасенията за икономическия растеж. Златото, което не носи доходи, се възползва от спада на реалните лихвени проценти поради ролята си на арбитър. И исторически, среброто – друг ценен (но също и промишлен) метал – има тенденция да върви по стъпките на златото.

Златото и среброто, котирани в долари, също така се възползваха и от слабостта на последния. В действителност, когато американската валута се обезценява, златото и среброто стават автоматично по-евтини за купувачите, които използват друга валута.

Финансовият сектор демонстрира своя оптимизъм по отношение на перспективите за златото, което може да достигне цена от 2 300 долара за унция след по-малко от година. За американската банка фалитите на някои регионални банки в Съединените щати и рисковете за финансовата стабилност представляват голяма опасност, способна да засили търсенето на дългосрочни сигурни убежища като златото.

Що се отнася до среброто, което наред с други промишлени сектори, се използва и в производството на слънчеви панели и електрически автомобили, неговата цена ще се покачва поради усилията, които полагат големите страни за осъществяването на климатичния преход. Администрацията на Байдън също се опитва да стимулира прехода на автопроизводителите към електрически автомобили.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"