fbpx

Стачка в Норвегия заплашава с ново сътресение газовия пазар в Европа

От вторник норвежките работници от нефтодобивния сектор започнаха стачка. Тя може да достигне сериозен мащаб и да доведе до спад на износа с 60% в близките дни, пише RFI*.

Стачниците, които са членове на могъщия сидикат Lederne, настояват за увеличаване на заплатите, за да се компенсира инфлацията, която през май достигна 5,7% на годишна база. Проведените преговори с работодателите не достигнаха до успешен край. „Едно разширяване на стачката, което се очаква в събота, ще доведе до тежки щети както за Европа, така и за Норвегия“, предупреждава организацията Norsk Olje & Gass (Норвежки петрол и газ), представляваща предприятията от отрасъла. „Стачка с такъв мащаб поставя огромни проблеми пред страните, които са напълно зависими от запълването на хранилищата си с газ преди началото на есента и зимата“.

След неуспеха на преговорите по заплатите, норвежкият синдикат Lederne започна стачка, в резултат на която беше прекратен добивът от три морски находища на водещата национална компания Equinor (с мажоритарно държавно участие) – Гудрун, Озеберг-изток и Озеберг-запад. За момента те имат ограничено въздействие върху износа на газ – около 1%. След това ще бъдат спрени четири други находища с общ дял от 13% от износа. Накрая в събота ще бъдат спрени най-големите находища Гулфакс А и С и Шплайнер, което според Norsk Olje & Gass, ще доведе до намаляване на износа с 56%. Този спад се оценява на около 180 млн. евро дневно.

Завеждащият връзки с обществеността на Norsk Olje & Gass Колбьорн Андреасен заяви: „Членовете на този синдикат са сред най-добре платените от работещите на континента. Те постигнаха добър договор с другите синдикати на национално ниво. Сега могат да преговарят допълнително на местно ниво, за да постигнат още по-голямо възнаграждение. Те получиха уверението, че ще имат годишно увеличение на заплатата в размер на 32 200 крони, т.е. 3 200 долара. Безотговорно е да се започва стачка при това положение“.

Националната федерация на работодателите се опасява, че, ако не бъде постигнато споразумение, от събота спадът на износа ще бъде ежедневно в рамките на 1 000 000 барела газ в петролен еквивалент. Това вече се усети на пазарите. Доставната цена на газа „ден напред“ се увеличи с 16%.

Норвегия е вторият най-голям доставчик на енергия за Европа и в момента е изправена пред значително увеличаване на търсенето от страна на съседите ѝ. Във Франция около 40% от вносния газ идва от Норвегия. Така се създава нова заплаха за енергийния пазар, който вече се намира под голямо напрежение поради намаляването на руския внос.

*Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"