Министрите от страните-членки на Международната енергийна агенция (МАЕ) обмислят освобождаването на 60 милиона барела петролни запаси, за да овладеят цените на петрола, растящи след нахлуването на Русия в Украйна, съобщава Ройтерс.
Министърът на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм председателства извънредната министерска среща на базираната в Париж IEA, представляваща предимно индустриализирани държави и координирала три спешни емисии на петролни запаси в миналото.
Суровият петрол се търгуваше около $104 за барел във вторник, тъй като някои купувачи избягваха руските доставки, след като западните съюзници наложиха санкции на Москва. В същото време доставките в световен мащаб бяха затруднени, тъй като икономическото търсене нарасна, а производството се старае да поддържа темпото.
Изтъква се, че срив от Русия, един от най-големите производители на петрол в света, който изнася около 4-5 милиона барела суров петрол на ден, може да доведе до още по-високи цени.
„Повишаването на цените на петрола предизвиква безпокойство в целия свят и породи дискусия за това дали ще е необходимо координирано освобождаване от членове на МАЕ на част от съществуващия стратегически резерв за стабилизиране на пазара“, коментира ръководителят на енергийната политика на Европейския съюз Кадри Симсън, цитирана от Ройтерс.
„Освобождаването на част от тези запаси е мощен инструмент, който държавите-членки могат да използват, но трябва да са налице правилните условия“, добавя Симсън след среща на министрите на енергетиката от страните от ЕС, много от които също са членове на МАЕ.
Миналия ноември Съединените щати обявиха освобождаване на 50 милиона барела от американския стратегически петролен резерв, ход, направен съвместно със страни, които консумират петрол, включително Китай, Индия и Япония.
МАЕ не участва, като за последно координира освобождаването на фона на прекъсването на доставките на петрол, причинено от Гражданската война в Либия през 2011 г.
„САЩ се опитват да създадат коалиция и международно споразумение, като са готови за около половината от това“, посочва високопоставен източник от петролната индустрия пред Reuters, позовавайки се на общия обем на пуснатите наличности.
Съединените щати държат около половината от световните стратегически петролни резерви, а останалите 29 членове на МАЕ – включително Обединеното кралство, Германия, Япония и Австралия – са длъжни да държат петрол в резерви за спешни случаи, еквивалентни на 90 дни нетен внос на петрол. Япония има едни от най-големите резерви след Китай и САЩ.
МАЕ заяви миналия месец обаче, че търговските запаси от петрол в страните от ОИСР са на най-ниското ниво от повече от седем години и покриват малко под 60 дни от търсенето през декември.