fbpx

Войната в Украйна изпробва мита за Илон Мъск

В събота вицепремиерът на Украйна Михаил Фьодоров отправи молба за помощ директно към Илон Мъск: „Докато се опитвате да колонизирате Марс — Русия се опитва да окупира Украйна! Докато вашите ракети успешно кацат от космоса – руските ракети атакуват украинските граждани! Молим ви да предоставите на Украйна станции на Starlink.“, пише в свой коментар Тhe Аtlantic.

Starlink е проект на Мъск за високоскоростен интернет, достъпен навсякъде по Земята, използвайки няколко хиляди спътника в орбита. От началото на руската атака срещу Украйна, на много места в страната има прекъсвания в интернет, особено в градове като Харков, епицентърът на руското насилие срещу украински цивилни. Те се опасяват, че по-нататъшните прекъсвания могат да ги откъснат от останалия свят.

По-малко от 12 часа след молбата на Фьодоров, Мъск отговори: „Услугата Starlink вече е активна в Украйна“.

Много наблюдатели побързаха да похвалят Мъск, дори някои го нарекоха герой. Изглеждаше, сякаш главният изпълнителен директор на SpaceX е натиснал превключвателя и сега украинците могат просто да преминат към своите Wi-Fi настройки и да изберат „Starlink“. В този момент Илон Мъск изглеждаше като човек, когото хората по света могат да призовават за хуманитарна помощ по начина, по който биха се обърнали към правителствата си. Според Фьодоров е пристигнала и пратка от сателитни антени Starlink, които SpaceX нарича „терминали“.

Но Starlink не е моментално решение и Мъск не може да махне с пръчка и да ликвидира смущенията в интернет в Украйна. Неговата огромна репутация не винаги съответства на това, което той всъщност може да контролира.

За да може всеки украинец да използва Starlink, той трябва да се сдобие с един от тези терминали, които са направени от SpaceX. (За редовни клиенти комплектът Starlink струва $499, а услугата е $99 на месец.). SpaceX не отговори на въпроси относно броя на активните терминали в Украйна в момента или колко терминала планира да изпрати в страната.

Освен това, тези терминали трябва да са в рамките на няколкостотин мили от наземни станции, които комуникират със сателити на Starlink. В Украйна няма такива станции, но има достатъчно в съседните страни, за да „осигурят безпроблемно обслужване на цяла Украйна“, казва Майк Пучол, който управлява проследяване на покритието на Starlink.

Тук стои и въпросът за качеството на услугата. Starlink, според уебсайта на SpaceX, изисква ясен изглед към небето, за да поддържа директна видимост между терминала и спътниците, минаващи отгоре. Миналата пролет, когато продуктът все още беше във фазата на бета тест, някои потребители откриха, че понякога дори едно дърво, може да наруши сигнала. Редица доклади предполагат, че услугата се е подобрила оттогава, но все още могат да възникнат смущения. „Ако няколко дървета могат да блокират връзката ви със Starlink, почти съм сигурен, че Русия или Китай, или друга държава също може“, казва Уидън.

Дори ако Starlink работи перфектно, използването на сателитни технологии може да бъде рисковано по време на война, споделя Джон Скот-Рейлтън, старши изследовател в Citizen Lab на Университета в Торонто. Предаванията между наземни приемници и сателити могат да се превърнат в маяци за въздушни удари. „Нищо от това не е ново“, казва Скот-Рейлтън. „Единственото ново нещо е Starlink, който никога не е бил тестван в контекст на битка.“

Но Мъск си създава репутация, че се включва в извънредни ситуации, независимо дали искат помощта му или не. Миналия месец, след като изригване на вулкан и цунами близо до Тонга унищожиха подводните кабели и временно отрязаха островната държава от останалия свят, SpaceX изпрати 50 безплатни чинии на Starlink и създаде нова наземна станция в съседно Фиджи. Мъск каза, че улугата там е „малко нестабилна“, но „ще се подобри“ скоро.

През 2018 г., когато младежки футболен отбор и неговият треньор бяха хванати в капан в наводнена пещера в Тайланд, Мъск сглоби миниатюрна подводница и я пусна близо до мястото „в случай, че може да бъде полезна в бъдеще“. Длъжностните лица решиха да не използват машината в спасителните операции и Мъск в крайна сметка обиди един от спасителите, което предизвика съдебно дело.

Но помощта при природни бедствия е различно от това да се включи във война, където залогът е много по-висок. Вече има хора, които питат дали той може да пусне Starlink в Русия, така че руснаците да имат достъп до цензурирани новинарски уебсайтове и социални медийни мрежи.

Какво може да реши Мъск при различен сценарий, ако жители на обсадени градове го призоват да изключи Starlink в определен регион? Мъск вече показа, че може да бъде придирчив къде прави достъпна интернет услугата. Тъй като услугата Starlink става все по-разпространена, Мъск може да се държи по-скоро като арбитър по отношение на интернет свързаността – което ООН официално смята за човешко право – като го разпределя, както пожелае.

В известен смисъл тези съображения не са много по-различни от тези, пред които са изправени други технологични компании, като Facebook, Google и Twitter, които също са се замесили в конфликта в Украйна по някакъв начин. Но Мъск не е като другите технологични изпълнителни директори: много хора го виждат като фигура, отчасти супергерой, отчасти спасител. Джеф Безос работи върху собственото си съзвездие от интернет сателити чрез Amazon (и враждува с Мъск за това), но едва ли ще предизвика същото ниво на възхищение.

В момента в орбита са близо 1600 работещи сателита Starlink. През следващите години Мъск, който в момента е най-богатият човек в света, планира да покрие пространството около Земята с хиляди други. Култът към личността около Мъск, съчетан с естеството на Starlink, представя главния изпълнителен директор на SpaceX като почти богоподобна фигура – нашият велик спасител в интернет, каращ „Wi-Fi да вали“ от небето. Но Мъск е бизнесмен, а не филантроп. И SpaceX не съществува, за да предава интернет. Компанията е основана с изричната цел да изпрати хората на Марс и, както гласи слоганът на Мъск, „да направи живота многопланетен“. Мъск иска да спаси човечеството, като колонизира Марс, а не като дава на всички интернет и Starlink трябва да помогне за финансирането на тези усилия в дълбокия космос.

В контекста на кризата в Украйна, митът около Мъск изпревари това, което Мъск всъщност може да направи. Може би Starlink някой ден ще се окаже полезен в зоните на конфликт. Но камион, пълен със Starlinks, е просто добро начало, а не магическо решение.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"