fbpx

Поскъпването на храните вдига нивата на затлъстяване

Д-р Ракхи Шах, педиатър в болница в Лондон, забелязва, че много от децата, които минават през кабинета й с различни здравословни проблеми, са с наднормено тегло, или затлъстяване. Тя знае, че това е чувствителна тема, тъй като засяга предимно децата от най-бедните райони.

Нездравословната храна е по-евтина, казват родителите, но тя поддържа детето по-сито за по-дълго. И все пак родителите знаят, че такава диета е проблематична. „Наистина е тъжно“, казва Шах. „Храненето на детето е основен родителски инстинкт, и се вижда, че родителите наистина чувстват затлъстяването на децата си като собствен провал.”

Разходите за живот в целия свят се повишиха рязко през последната година. Цените на енергията скочиха, а храната става все по-скъпа. Покачването на цените е забележимо дори при бюджетните хранителни продукти в супермаркетите. В Обединеното кралство тези растящи разходи означават, че е по-трудно за родителите и настойниците да осигуряват редовно здравословни ястия, казва Шах. Семействата в Канада, САЩ и много други страни вероятно също чувстват подобен натиск.

За мнозина може да изглежда нелогично, че бедността или липсата на изобилие от храна може да причини затлъстяване. Но нискокачествените храни могат да увеличат теглото на човек. А затлъстяването в детска възраст значително повишава шансовете на човек да живее със затлъстяване като възрастен и е свързано със сърдечни и чернодробни заболявания и лоши резултати от психичното здраве. Затлъстяването е само един от многото дългосрочни проблеми, свързани с продоволствената несигурност.

В крайна сметка това е отражение на неравенството. Децата в бедните райони в Обединеното кралство са около два пъти по-застрашени от затлъстяване, отколкото техните връстници от по-заможни семейства. В САЩ нивата на затлъстяване при деца от домакинства с високи доходи са 50% по-ниски от тези при деца от семейства със средни и ниски доходи.

Като аналогия на тази ситуация да погледнем Sturnus vulgaris, обикновеният скорец, казва Даниел Нетъл, професор по поведенческа наука в университета в Нюкасъл. Проучвания през 90-те години на миналия век изследват как тези птици реагират на храната в експериментални условия. Скорците с лесен достъп до храна ядат това, от което се нуждаят и остават сравнително слаби. Но тези, които имат периодичен достъп до храна, са склонни да компенсират, като преяждат, когато могат. След това те плащат цената, че са по-тежки, казва Нетъл. „Това е лошо – летиш по-зле.“

Нетъл смята, че поведението на птиците отразява това, което се случва в нашето общество. „Когато представям изследването си, хората просто не вярват, че хранителната несигурност кара хората да наддават“, казва той.

Това е отчасти защото хората гравитират към евтина, богата на енергия храна и по време на криза виждаме този ефект, казва Нетъл. Това е различно от ситуацията с глад, когато човек просто няма какво да яде.

Но хората не само ядат прекомерни количества калории, когато могат, за да съхраняват мазнини като запаси за по-късен етап и да преживеят гладни периоди. Те променят поведението си и физиологичните процеси, за да намалят броя на калориите, които изгарят, изтъква Нетъл. Това обикновено се случва на подсъзнателно ниво, добавя той: „Те забавят всичко. Стават по-малко физически активни.”

С други думи, хората са принудени да изпаднат в ситуация, в която едновременно е лесно да наддават на тегло и особено трудно да го свалят отново.

За съжаление кризата с цената на живота няма да приключи скоро, прогнозира Тим Лойд, професор по икономика в университета Борнмут във Великобритания. „Сливането на фактори“, казва той, усложнява ситуацията. Виновни са нарушаването на веригите за доставки поради Covid-19, поредицата от лоши реколти и войната в Украйна. Освен това някои страни налагат забрани за износ на различни хранителни продукти в опит да защитят собствените си доставки – което може да доведе до още по-високи глобални цени. „Нещата са доста сериозни и мисля, че ще се влошават още, преди да се подобрят“, казва Лойд.

Някои изследователи твърдят, че много от настоящите ни проблеми са били предвидими. Сред тях е Тимъти Ланг, почетен професор  в Центъра за хранителна политика на City University London. Най-евтините ястия почти винаги са преработените храни, отбелязва той. Нарастващото неравенство кара все повече хора да избират тях пред домашно приготвените алтернативи, които обикновено са по-здравословни.

Потребителите променят това, което купуват в супермаркетите, според данните, събрани от маркетинговата фирма Savvy. Главният изпълнителен директор Катрин Сътълуърт казва, че проучване на фирмата сред 1000 британски купувачи показва, че хората сега не купуват протеинови продукти с висока стойност, като месо и риба. Те също така купуват по-малко маркови продукти и се отказват от някои екстри като сладкиши.

За да предотвратят насочването към преработени храни и небалансирана диета, Сътълуърт предлага търговците на дребно да популяризират идеи за здравословно хранене в магазините, като същевременно намаляват цените на плодовете и зеленчуците. „Тогава ще има много повече търсене на прясна храна“, казва тя.

Полезна стъпка е планираната от британското правителство забрана за оферти за нездравословна храна в супермаркетите „купете един, вземете едно безплатно“. Но поради кризата с цената на живота, кабинетът се въздържа от прокарването на тази политика, както и предложената  забрана за реклама на нездравословна храна преди 21:00. Въпреки това Tesco и Sainsbury’s – двете най-големи вериги супермаркети в Обединеното кралство – планират да продължат със забраната.

Но контролът върху рекламата или сделките с нездравословна храна едва ли ще има голям ефект, казва Нетъл: „Хората са доста умни“, обяснява той. „Ако знаят, че имат един паунд, за да изкарат до утре, те ще попитат: „Какво мога да имам, за да получа най-много калории?“

Това ни връща към първоначалния ни проблем. И така, какво е решението? Нетъл, Лойд и Ланг предлагат повишаване на социалноосигурителните плащания, за да се помогне на хората да имат достъп до здравословна храна. В доклад на Института за управление, независим британски мозъчен тръст, се отбелязва, че високата инфлация засяга по-силно домакинствата с ниски доходи в Обединеното кралство. Фискалните мерки за подкрепа на тези домакинства, може би за сметка на по-богатите семейства, биха могли да помогнат за облекчаване на ситуацията, намеква авторът на доклада. В края на май британското правителство обяви, че ще предостави подкрепа чрез еднократна безвъзмездна помощ на всички домакинства в Обединеното кралство, за да помогне за облекчаване на разходите за живот през тази година, като в допълнение към това ще бъдат предоставени допълнителни безвъзмездни средства за домакинства с най-ниски доходи.

Александра Джонстоун, професор в Института Роует на университета в Абърдийн, отбелязва важността на предоставянето на безплатни училищни ястия или еквивалент на тях на децата по време на предстоящите летни ваканции.

Д-р Шах отбелязва, че почивките през учебната година са особено трудни за децата от семейства с ниски доходи и съжалява, че като педиатър тя не може да направи друго, освен да провери дали родителите и настойниците са регистрирани за всички обезщетения, за които имат право. Настоящата криза, казва тя, разкрива пряката връзка между икономиката и общественото здраве. „В крайна сметка всичко се свежда до това да имате повече пари и повече ресурси за здравословен начин на живот“, изтъква Шах.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"