С глобалното търсене на електроенергия, което ще нарасне силно, новите технологии разкриват огромния потенциал на геотермалната енергия за осигуряване на денонощна чиста енергия в почти всички страни по света, се отбелязва в нов анализ на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Докладът „Бъдещето на геотермалната енергия“ установява, че геотермалната енергия може да отговори на 15% от растежа на глобалното търсене на електроенергия между настоящия момент и 2050 г., ако разходите по проекта продължат да намаляват. Това би означавало разгръщането на цели 800 гигавата геотермални мощности по целия свят, осигуряващи годишна продукция, еквивалентна на текущото търсене на електроенергия в Съединените щати и Индия, взети заедно.
Геотермалната енергия предлага изобилие, изключително гъвкави и чисти доставки на електроенергия, които могат да поддържат променливи възобновяеми технологии като вятърна и слънчева енергия, като същевременно допълват други източници с ниски емисии като ядрената. Днес геотермалната енергия покрива около 1% от световното търсене на електроенергия. Въпреки това, въз основа на нов първи по рода си анализ на ниво държава, проведен в сътрудничество с Project InnerSpace, докладът на IEA показва, че геотермалните технологии от следващо поколение имат техническия потенциал да посрещнат многократно глобалното търсене на електроенергия и топлина.
Важно е, че геотермалната енергия може да черпи от опита на днешната петролна и газова промишленост чрез използване на съществуващи сондажни техники и оборудване, за да влезе по-дълбоко под земната повърхност, за да се възползва от огромни енергийни ресурси с ниски емисии.
„Новите технологии откриват нови хоризонти за геотермална енергия по целия свят, предлагайки възможност за посрещане на значителна част от бързо нарастващото световно търсене на електроенергия сигурно и чисто“, каза
Изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол отбелязва, че анализът показва, че растежът на геотермалната енергия може да генерира инвестиции на стойност 1 трилион долара до 2035 г.
Конвенционалната геотермална енергия остава специфична за местоположението нишова технология днес с по-голямата част от инсталирания капацитет в страни, които или имат вулканична дейност, или пресичат тектонични разломи, което прави ресурсите по-лесни за достъп. Настоящите лидери са Съединените щати, Исландия, Индонезия, Турция, Кения и Италия. Но новите технологии правят перспективите за геотермална енергия наистина глобални, отваряйки потенциал да се възползват от нея в почти всички страни.
Докладът подчертава, че повече от 100 държави имат въведени политики за слънчева фотоволтаична енергия и вятърна енергия на сушата, но само 30 имат такива политики за геотермална енергия. Придвижването на геотермалната енергия към националните енергийни програми със специфични цели, подкрепа за иновации и технологично развитие, може да извърви дълъг път за намаляване на усещането за риск в проекта и отключване на нови инвестиции.
Ясната, дългосрочна регулаторна видимост за инвеститорите ще помогне за смекчаване на рисковете в ранния етап на развитие и ще осигури перспективи за възвръщаемостта на инвестициите, което от своя страна ще подобри конкурентоспособността на разходите на геотермалните проекти. По този начин докладът установява, че разходите могат да намалеят с 80% до 2035 г. – до около 50 долара за мегаватчас (MWh). Това би направило геотермалната енергия най-евтиният източник на електричество с ниски емисии, което може да се изпраща наравно със съществуващите водноелектрически и ядрени инсталации. При такива ценови нива геотермалната енергия също би била силно конкурентна на слънчевата фотоволтаична енергия и вятъра в комбинация със съхранение на батерии. Анализът на МАЕ установява още, че общата инвестиция в геотермална енергия може да достигне 1 трилион долара до 2035 г. и 2,5 трилиона долара до 2050 г. Ако геотермалната енергия от следващо поколение нарасне силно през следващите години, заетостта в целия геотермален сектор може да се увеличи шесткратно до 1 милион работни места до 2030 г., според към отчета.
Петролната и газовата промишленост може да изиграе ключова роля за повишаване на конкурентоспособността на геотермалната енергия. До 80% от инвестициите, необходими в геотермална енергия, включват капацитет и умения, които могат да бъдат прехвърлени от съществуващи нефтени и газови операции. Петролната и газовата промишленост също могат да се възползват от използването на потенциала на геотермалната енергия. Това не само е възможност за разработване на нови бизнес направления в бързо развиващата се икономика на чистата енергия, но може също така да служи като защита срещу търговски рискове, свързани с прогнозирани бъдещи спадове в търсенето на петрол и газ.
Във време, когато цифровата икономика и приложенията за изкуствен интелект се разрастват силно, докладът подчертава потенциала на геотермалната енергия да помогне за захранването на нарастващия брой големи центрове за данни, които са в основата на технологичния сектор. С геотермалната енергия от следващо поколение, предлагаща стабилен и по същество неизчерпаем източник на енергия, големите технологични компании вече подписват споразумения за закупуване на енергия с нови проекти.
Издаването на разрешения и административната бюрокрация обаче се оказват основна пречка пред геотермалните проекти, чието пълно въвеждане в експлоатация може да отнеме до десетилетие. Докладът предполага, че правителствата биха могли да опростят процесите за издаване на разрешителни чрез консолидиране и ускоряване на съответните административни стъпки. Те биха могли също така да обмислят специални разрешителни режими за геотермална енергия, отделно от добива на минерали. Политиките и разпоредбите, налагащи стабилни екологични стандарти, са от решаващо значение за устойчивото развитие на геотермалните проекти.