Най-модерният проект за зелен водород в Средна Азия се изпълнява в Узбекистан. Това е коментирал в интервю за „Trend News Agency“, цитирано от Blacksea-Caspia, Уилям Томпсън, ръководител на отдела за Евразия в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Той подчертава, че правителството си е поставило целта до 2030 година да произвежда 40 процента от енергията в страната от възобновяеми източници, в сравнение с 13 процента през 2022 година. Въпреки това, предвид темповете на икономически растеж и нарастващото потребление на енергия, постигането на тази амбициозна цел изглежда голямо предизвикателство.
Уилям Томпсън добавя, че Узбекистан също така се фокусира върху разработването на „зелени“ финансови решения, включително „зелени“ облигации. До края на 2023 година, страната ще намали емисиите на парникови газове на единица продукция с около 14 процента.
„Узбекистан е една от трите държави, които са във фокуса на Програмата на ОИСР за устойчиво развитие на инфраструктурата в Азия (SIPA). Програмата работи в тясно сътрудничество с тази страна, за да оцени нейната политическа основа за внедряване на нисковъглеродни технологии. По-специално, страната използва възобновяемия водород като пилотен проект и също така формулира препоръки за привличане на по-екологични инвестиции, които насърчават развитието на нисковъглеродна инфраструктура“, изтъква представителят на ОИСР пред Trend.
По думите му, оценката на политиката на Узбекистан и препоръките на ОИСР ще бъдат включени в предстоящия преглед на инвестиционната политика на страната. Организацията също така е подготвила всеобхватен политически доклад за развитието на капиталовите пазари и „зелените“ облигации в страната, което е друг важен аспект от „зеления“ преход на Узбекистан.
Освен това в рамките на програмата SIPA са били изготвени редица прегледи и аналитични материали относно стратегическото планиране на нисковъглеродната инфраструктура в Узбекистан. По-специално, това са проучвания на устойчивата инфраструктура на градския обществен транспорт и прилагането на инструмента за оценка на устойчиви активи (SAVi) за оценка на социалните и екологични критерии на инфраструктурните проекти.
„Узбекистан има за цел да премине към модел на развитие с ниски емисии, който да е устойчив по отношение на климатичните промени в съответствие с Целите за устойчиво развитие и Парижкото споразумение. Стратегическите документи на страната, включително Новата стратегия за развитие на Узбекистан за 2022-2026 година и Стратегията за преход към „зелена“ икономика за 2019-2030 година, подчертават този преход като възможно най-важен елемент от националното развитие“, посочва още Уилям Томпсън.
Той също така отбелязва, че ОИСР си сътрудничи тясно с Узбекистан в областта на развитието на търговията и транспорта от 2017 година. Това сътрудничество обхваща различни области – от транспортната инфраструктура до улесняването на търговските и граничните процедури. Узбекистан е постигнал значителен напредък в улесняването на търговията благодарение на подобрения като създаването на едно гише за износителите, тарифни намаления и оптимизиране (рационализиране) на търговската документация.
„През последните пет години, Узбекистан постигна най-голям относителен напредък в Средна Азия, особено в областта на граничните процедури и на опростяването на търговските процедури. Напредъкът на страната е впечатляващ, особено по отношение на процедурите за обжалване, консултациите с частния сектор и рационализирането на процесите“, подчертава Уилям Томпсън.
С поглед към бъдещето, Уилям Томпсън е отбелязал, че сътрудничеството на ОИСР с Узбекистан ще се задълбочи. През ноември 2024 година, ОИСР е публикувала Преглед на държавното управление в Узбекистан и организацията е близо до завършване на пътна карта за реформиране на устойчивата инвестиционна политика. Работата по развитието на търговията и транспортните връзки навлиза в нова фаза, а усилията за борба с корупцията продължават.
„Напредъкът в тези области ще направи Узбекистан още по-привлекателен за чуждестранни инвестиции“, изтъква в заключение Уилям Томпсън.
Междувременно става ясно, че Унгария планира тази година да започне митническо сътрудничество с Киргизстан и Узбекистан.
„Имаме споразумения за митническо сътрудничество с Киргизстан, които бяха подписани миналата година и тяхното изпълнение е планирано за тази година. По същия начин, преди две години подписахме споразумение за митническо сътрудничество с Узбекистан и планираме да започнем сътрудничество тази година“, информира Жужа Кечкеш, заместник-ръководител на отдела за международни отношения на Националната данъчна и митническа администрация на Унгария, цитирана от Blacksea-Caspia.