Редица мениджъри и инвеститори във финансовата индустрия изразяват все по-голяма загриженост, че колапсът на Silicon Valley Bank може да има ефект на доминото върху други регионални банки в САЩ, ако регулаторите не намерят купувач още тези дни, който да защити незастрахованите депозити, съобщава Ройтерс.
Агенцията припомня, че фокусираният върху стартиращи фирми кредитор SVB Financial Group стана най-голямата банка, фалирала след финансовата криза от 2008 г., разтърсвайки в петък пазарите и оставяйки блокирани милиарди долари, принадлежащи на компании и инвеститори.
Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC), която беше назначена за синдик, се опитва да намери друга банка, която да се слее с Silicon Valley Bank, информират запознати с въпроса, цитирани от Ройтерс.
Висши мениджъри от финансовите среди коментират, че подобна сделка би била значителна за всяка банка и вероятно ще изисква от регулаторите да дадат специални гаранции и да направят други отстъпки за всеки купувач.
С активи от 209 милиарда долара кредиторът, базиран в Санта Клара, Калифорния, бе 16-ата по големина банка в САЩ, което прави списъка с потенциални купувачи, които биха могли да сключат сделка още тези дни, сравнително кратък.
Федералният резерв на САЩ и FDIC обмислят създаването на фонд, който би позволил на регулаторите да подкрепят повече депозити в банки, изпаднали в затруднение, съобщава Bloomberg, цитиран от агенцията.
Регулаторите са обсъдили идеята в разговори с банкови ръководители с надеждата подобна мярка да успокои вложителите и да помогне да се овладее паниката. Въпреки това е ясно дали регулаторите ще имат политическа подкрепа, за да хвърлят спасителен пояс на банката, която обслужваше стартиращи фирми и инвеститори от Силициевата долина, пише Ройтерс.
Белият дом съобщи в събота, че президентът Джо Байдън е разговарял с губернатора на Калифорния Гавин Нюсъм за банката и усилията за справяне със ситуацията. „Всички работят с FDIC, за да стабилизират ситуацията възможно най-бързо“, заявява Нюсъм.
Някои анализатори и големи инвеститори предупредиха, че без решение до понеделник други банки могат да бъдат подложени на натиск, ако хората се тревожат за своите депозити. „Добрата новина е, че е малко вероятно фалит в стил SVB да обхване големите банки“, изтъкват от фирмата за рискови и финансови консултации Kroll.
Въпреки това, малките обществени банки могат да се сблъскат с проблеми и рискът е „много по-висок, ако незастрахованите вложители на SVB не бъдат оздравени и трябва да ограничат своите депозити“, добави Крол.
Припомня се, че Silicon Valley Bank има необичайно високо ниво на депозити, които не са покрити от гаранциите на FDIC и са ограничени до 250 000 долара.
Мениджърът на хедж фонд, милиардерът Бил Акман, туитна, че липсата на защита на всички вложители може да доведе до изтегляне на незастраховани депозити и от други институции. „Тези тегления ще източат ликвидност от общностни, регионални и други банки и ще започнат унищожаването на тези важни институции“, предупреждава Акман.
Кайл Бас, основател и главен инвестиционен директор на Hayman Capital Management, коментира пред Reuters, че Фед трябва да „уреди брак“ за SVB до неделя вечерта, преди отварянето на пазарите в Азия. „И те трябва да уверят вложителите, че ще им бъдат изплатени изцяло депозитите поради това сливане и ще възстановят стабилността в банковата система“, добави той.
Регионалните и по-малките банкови акции бяха силно засегнати в петък, информира още Ройтерс. Индексът на регионалните банки S&P 500 се понижи с 4,3%, което доведе загубата му за седмицата до 18%, най-лошата седмица от 2009 г. насам.
Signature Bank спадна с около 23%, докато базираната в Сан Франциско First Republic Bank падна с 15%. Western Alliance Bancorp се срина с 21%, а PacWest Bancorp падна с 38%, след като тези акции бяха спрени няколко пъти поради волатилност. Charles Schwab Corp се срина с над 11%.
Някои банки биха могли да потърсят превантивно набиране на капитал, за да укрепят балансите си или да се опитат да сключат сделки сами, отбелязват мениджъри от бранша, цитирани от Ройтерс.