fbpx

Вносът на руски въглища в ЕС спира през август

въгледобив

Очаква се посланиците на страните от ЕС в Брюксел по-късно днес да одобрят забрана за вноса на руски въглища, която ще влезе в пълна сила от средата на август, месец по-късно от първоначално планираното, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници в ЕС. Уточнява се, че натискът за отлагане на мяркате е дошъл от Германия.

Агенцията изтъква, че поетапното спиране на вноса на руски въглища от ЕС е ключова мярка в петия пакет от санкции срещу Русия, който Европейската комисия предложи тази седмица, като реакция на зверствата в украинския град Буча.

След като бъде одобрена, това ще бъде първата забрана на ЕС, отнасяща се до енергоресурс, внасян от Русия. Нефтът и газът, които представляват далеч по-голям внос от Москва, все още са недокоснати, пише Ройтерс.

Първоначално Европейската комисия е предложила тримесечен срок за прекратяване на съществуващите договори, което означава, че Русия ефективно все още може да изнася въглища за ЕС в продължение на 90 дни след налагането на санкциите, сочи документ, видян от агенцията. Този период обаче е удължен на четири месеца.

Дипломат коментира, че повечето договори за въглища са краткосрочни и периодът на прекратяване от 90 дни би позволил голяма част от тях да бъдат сключени без необходимост от анулиране, като се избягват правни рискове.

Голяма част от купуването на руски въглища от Европа е на спот пазара, а не на дългосрочни договори. Тези спот покупки ще бъдат спрени веднага след налагането на санкции.

Въпреки че е леко разводнена от първоначалното предложение, планираната забрана на ЕС за руски въглища е по-амбициозна от британската, която заяви, че планира да забрани вноса на въглища от Русия до края на годината, изтъква още агенцията.

Европейската комисия е изчислила, че забраната вноса на руски въглища може да струва на Русия 4 милиарда евро пропуснати приходи.

Очаква се забраната да засили световния внос на неруски въглища, като цените могат да се повишат, въпреки че вносителите извън ЕС могат да се възползват от по-ниските цени на руските въглища.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"