fbpx

Все повече се увеличава вероятността от рецесия в САЩ заради митата

J.P.Morgan увеличи прогнозите си за шансове за рецесия в САЩ и в световен мащаб до 60%, съобщава Ройтерс.

Администрацията на Тръмп наложи мита на десетки страни в средата на седмицата, а Китай отвърна на удара в петък със свои собствени налози върху американските стоки, което засили притесненията за ескалираща търговска война и предизвика хаос на световните финансови пазари.

J.P.Morgan отбелязва, че сега вижда 60% шанс световната икономика да навлезе в рецесия до края на годината, спрямо прогнозите за 40% преди митата.

Разрушителните политики на САЩ бяха признати за най-големия риск за глобалната перспектива през цялата година“, коментира брокерската компания, добавяйки, че търговската политика на страната е станала по-малко благоприятна за бизнеса от очакваното.

„Ефектът… вероятно ще бъде увеличен чрез (тарифни) ответни мерки, спад в бизнес настроенията в САЩ и прекъсвания на веригата за доставки“, изтъкват от J.P.Morgan, цитирани от Ройтерс.

Припомня се, че рейтинговата агенция S&P Global също повиши своята „субективна“ вероятност за рецесия в САЩ до между 30% и 35% от 25% през март.

Миналата седмица, преди обявяването на митата на 2 април, и Goldman Sachs повиши вероятността от рецесия в САЩ до 35% от 20%, отбелязвайки, че икономическите основи не са толкова силни, колкото през предходните години.

HSBC заяви ден след обявяването на митата от Тръмп, че разказът за рецесията ще придобие сила, но добави, че част от това вече е „оценено“. „Нашият индикатор за предполагаема рецесия на пазара на акции предполага, че акциите вече имат (около) 40% шанс за рецесия до края на годината“, добавят анализатори от HSBC.

Други изследователски фирми, включително Barclays, BofA Global Research, Deutsche Bank, RBC Capital Markets и UBS Global Wealth Management, също предупреждават, че икономиката на САЩ е изправена пред по-висок риск от изпадане в рецесия тази година, ако новите налози на Тръмп останат в сила.

Пазарите на акции в САЩ се повишиха през ноември, след като Тръмп спечели втори мандат в Белия дом заради очакванията за благоприятна за бизнеса политика. След заявеното от Тръмп през януари решение за митата, последваха „незабравими“ три месеца за основните индекси на Уолстрийт, като бенчмаркът S&P 500 е паднал с над 8% досега тази година.

Capital Economics намали целта си на индекса за S&P 500 до 5500, най-ниската стойност сред големите брокерски компании, следвана плътно от 5550 на RBC.

Въпреки че митата могат да задушат икономическия растеж, някои анализатори очакват, че това може да даде повече пространство на Федералния резерв на САЩ да намали допълнително лихвените проценти, за да стимулира икономическата активност.

J.P.Morgan заявява, че очаква тарифният шок да бъде „умерено смекчен“ от перспективата за по-нататъшни намаления на лихвите. Goldman прогнозира три намаления на лихвените проценти до края на годината, в сравнение с очакванията за две намаления преди обявяването на митата от Тръмп по-рано тази седмица.

Инвеститорите очакват 100 bps намаления на лихвите през 2025 г., според данни, събрани от LSEG.

На този фон все повече сенатори републиканци възприемат идеята за законопроект, който да спре действието на митата за 60 дни, през което време Конкресът да се произнесе по тях. Тъй като мнозинството на републиканците н Сената е незначително, шансът този документ да мине се увеличава.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"