Европейският зелен пакт е сред акцентите на приетата днес от Европейската комисия работна програма за 20202 година.
С европейския законодателен акт в областта на климата трябва да бъде потвърдена целта за въглеродна неутралност до 2050 г. в законодателството.
Пактът трябва да обедини усилията на регионите, местните общности, гражданското общество, училищата, промишлеността и хората, пише „Дневник“.
Припомняме, вчера премиерът Борисов даде знак, че страната ни има възражения относно пакта, тъй като постигане на целите му означава край на въгледобивната ни промишленост и големи сътресения за заетите в нея.
От днешните решения на ЕК става ясно още, че комисията ще представи инициативи за борба със загубата на биологично разнообразие и чрез стратегията „От фермата до трапезата“ ще подкрепя земеделските стопани да осигуряват висококачествени, достъпни и безопасни храни по по-устойчив начин, се посочва в съобщението.
Сред приоритетите в работната програма е и представяне на предложения за гарантиране на справедливи минимални заплати за работниците в ЕС – като се зачитат националните традиции.
ЕК ще предложи още европейска схема за презастраховане срещу безработица, както и инициативи за гарантиране на ефективно и справедливо данъчно облагане.
Нова стратегия за промишлеността за Европа ще има за цел да засили капацитета в областта на промишлеността и иновациите, а законодателният акт за цифровите услуги – да укрепи единния пазар за цифрови услуги и да помогне да се осигурят правната сигурност и равните условия, от които се нуждаят по-малките предприятия.
Изтъква се, че включването на цифровия и климатичния преход в социалната пазарна икономика ще се осъществия при гарантиране, че европейската икономика ще съчетава социална справедливост, устойчивост и икономически растеж.