Запасите от петрол започват да спадат в някои региони, тъй като търсенето изпреварва предлагането, ограничено от дълбоките съкращения на производството от лидера на ОПЕК Саудитска Арабия, осигурявайки подкрепа за цените, които се очаква да се покачат през следващите месеци, съобщава Ройтерс.
Анализаторите на JP Morgan са заявили, че петролните запаси – които включват суров петрол и горивни продукти – сега играят по-голяма роля при определянето на цените на петрола, отколкото щатския долар, тъй като западните санкции срещу Русия ускориха търговията с петрол в други валути.
„Намираме се на прага на недостиг на доставки. Саудитските съкращения по същество ускоряват сроковете“, посочва Кристофър Хейнс, анализатор в Energy Aspects, цитиран от Ройтерс.
Както Международната агенция по енергетика (МАЕ), така и Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) очакват търсенето на петрол да изпревари предлагането през тази година, което ще доведе до общо намаляване на запасите от 400 000 до 500 000 барела на ден, което се отчита най-вече до втората половина на годината.
Въпреки че глобалните запаси от петрол се увеличиха през май до най-високото си ниво от септември 2021 г., според МАЕ, водени от значително покачване в страни извън ОИСР, анализаторите казват, че се появяват признаци на стягане, по-специално в Съединените щати.
Спадовете на запасите са географски неравномерни за момента, като спадът на запасите в Съединените щати и Европа се компенсира от увеличения в Китай и Япония.
Спадовете са насочени повече към горивото, отколкото към суровия петрол, въпреки че доставките на суров петрол, обикновено на по-ниска цена от нискосерия суров петрол, се стегнаха поради съкращенията, въведени от ОПЕК и нейните съюзници, изтъква още Ройтерс.
„Изглежда, че доброволните съкращения, обявени от осем страни от ОПЕК+ през април, плюс допълнителните 1 милион барела на ден едностранно съкращаване на Саудитска Арабия, което току-що започна през юли, имат желания ефект, като барелите стават все по оскъдни“, казват анализаторите на JP Morgan.
Това че рафинериите работят по-трудно, за да отговорят на нарастващото лятно търсене, тъй като хората шофират и летят повече, отчасти обяснява спада в запасите, заедно обаче със спада на руския износ на петрол този месец, добавят още от банката.
Очаква се референтните цени на Brent, които се търгуваха около тримесечен връх от 84 долара за барел тази седмица, да се повишат до 86 долара за барел до края на третото тримесечие, преди да се понижат през четвъртото тримесечие, когато запасите започнат да се възстановяват отново.
UBS заяви, че очаква покачване до $85-$90 за барел през следващите месеци.