fbpx

Започваме да търсим алтернативи на руското ядрено гориво за „Козлодуй“

аец

Министърът на енергетиката да извърши необходимите действия за диверсификация на доставките на свежо ядрено гориво с оглед сигурността на енергоснабдяването. Това реши Министерският съвет на днешното му заседание.

Припомня се, че според Стратегията за устойчива енергийно развитие на България до 2030 година, с хоризонт до 2050 година, политиката по диверсификация на доставките на ядрени материали и услуги в България се базира на следните четири стълба: (1) диверсификация при закупуването на природен уран, неговата конверсия и обогатяване; (2) диверсификация на производителите на свежо ядрено гориво (горивни касети); (3) поддържане на достатъчен резерв от гориво на площадките на АЕЦ „Козлодуй“; (4) сключване на дългосрочни договори за доставка на свежо ядрено гориво.

В изпълнение на тази европейска политика и с цел намаляване зависимостта на българската енергетика от един доставчик или от доставчици – пряко или непряко свързани с политически решения на Руската федерация, трябва да се търсят възможности за диверсификация на доставките на свежо ядрено гориво за „АЕЦ „Козлодуй“.

Отбелязва се, че процесът по диверсификация на горивото се следи от Евратом – Агенция по Доставките. Договорът за Евратом дава определени права на Агенцията, която се явява страна за подпис по всички споразумения за доставка на ядрено гориво. При неосъществяване на европейските изисквания за диверсификация има риск от санкции за българската страна.

Подчерткава се, че процесът по диверсификация е задължителен с оглед на това, че доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“, който е стратегически обект са условие за постигане на целите на националната сигурност.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"