fbpx

Защо тезата за скок на цените при влизане в еврозоната е „градска легенда“

ExpatCapital са изготвили брошура, представяща 19 графики, които показват средногодишната инфлация в 19-те държави от Еврозоната от 90-те години до 2021 г.

Поводът е разпространяването на една от основните тези против въвеждането на еврото в България, а именно, че това ще доведе до силно повишаване на цените, както и това, че отсъства официална правителствена информационна кампания по този въпрос.

(Стрелките в графиките посочват годината на въвеждане на еврото)

Изводите на ExpatCapital са следните:

  • В нито една от 19-те страни с невъоръжено око не може да се забележи повишаване на инфлацията след въвеждането на единната валута. Инфлацията остава на ниски едноцифрени нива чак до края на 2021 г.
  • За „удвояване“ на цените изобщо не може да става дума. Ако такива градски легенди бяха верни, тогава инфлацията трябваше да експлодира от 2% на 102% и всички графики щяха да „пробият тавана“.
  • Със или без Еврозоната, инфлацията в Европа или по света се променя всяка година вследствие на други фактори – цени на суровини, валутни курсове, икономически растеж. Окончателните данни за 2022 г. ще покажат рекордно увеличение на инфлацията във всички страни, което очевидно няма нищо общо с това кой кога е въвел еврото.
  • Ако някой говори за „рязко увеличение“ на цени в Европа след въвеждане на еврото, става дума за следните явления:
    • Хората може да имат своите „усещания“, но те не се базират на факти.
    • Хората забелязват и запомнят предимно примерите на поскъпване, а не на поевтиняване.
    • Цените на отделни стоки и най-вече услуги може да се увеличат, а на други да спаднат.
    • Основна причина за поскъпване на услугите е силният ръст на заплатите. Т.е. няма обедняване, а забогатяване.

В България има фиксиран курс на лева към еврото вече над 25 г. Няма никаква икономическа причина инфлацията да се промени конкретно заради присъединяване към Еврозоната. Ако има бъдещо поскъпване – най-вече при услугите – това би било заради силния ръст на заплатите, който се очаква да продължи и след въвеждане на еврото, изтъкват в заключение от ExpatCapital.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"