Това, което виждате на снимките е Зелено училище – изкуството за Зелено бъдеще.
Осмокласници и учители от 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, София творят в Ателие „ Подкрепа“ в село Локорско. Една прекрасна инициатива на сдружение Подкрепа за дебют, и на ръководството на 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“, София.
Осъществена с подкрепата на НФК, програма ‚“Любителско изкуство“, и с любезното съдействие на бабите от пенсионерския клуб на село Локорско.
Съвместно със заместник директорката по учебната част Зорница Кънева уточнихме програмата и творческите дейностите, занаятите , в които да посветим учениците. Уточнихме графика на пристигане, разпределение на четирите групи по дейности – две от тях да работят в двете зали, другите две групи да направят преходи последователно до бентовете и до параклиса над селото . След което- да се разменят. Така всички да имат възможност да се обучават на занаят, но и да спортуват сред природата.
В Ателието въведохме младите хора в магията на керамичното изкуство – керамика по техниката фуршове с майстора керамик Доля Андреева, по техниката сграфито керамика и на грънчарско колело с художника керамик Ягодинка Лазарова.
В залата предоставена ни от клуба на пенсионерите в селото- въвлякохме младите хора в нашата приложна Зелена идея- дизайн на накити и аксесоари от отпадъчни парчета текстил и кожи, от корда, прежди и керамични топчета, с дизайнерите Светла Димитрова и Катя Мартинова.
Бабите посрещнаха децата с изобилие от ранни череши, джанки и плодови сладкиши ,и се отдадоха на своето традиционно изкуство – плетене на шопски чорапи и бродерия на гоблени. Децата дегустираха гощавката, но повече наблегнаха на творчеството, сменяха се и работеха…
Денят се изниза неусетно. Един прекрасен ден наситен с творчество в Ателието и с игри и закачки сред прекрасната природа в околностите на село Локорско.
Разделихме се с обещанието, че това е само Началото на една бъдеща традиция.
Осмокласниците 123 ученика и техните преподаватели, си тръгнаха обогатени с познание и съпричастност към традиционното приложно изкуство.
А ние, останахме с усещането, че посяхме семенцето на любопитство към традиционната нематериална култура, че запалихме Искрица за приложно творчество в поредната група млади хора ,за въвличането им за възраждане на занаяти с приложение в съвременния бит, за да се съхранят за бъдещите поколения.