При започване работата на служебния кабинет заварихме нещо повече от хаос – системен безпорядък и липса на правила. Това заяви служебният премиер Стефан Янев в началото на пресконференцията, на която бе отчетена досегашната дейност на кабинета.
По думите му, разкритото от министъра на икономиката – затревени, източени язовири – може да послужи за метафора на завареното.
Янев подчерта, че кабинетът му има куража да оцени това, което намира – корупция, маскирана в благовидна, законова форма. Той уточни, че в момента тече анализ колко такива „артистично-икономически комини“ са създадени, обрасли с постановления и решения на МС, които позволяват това.
Министърът на икономиката Кирил Петков даде конкретен пример с Държавната консолидационна компания, която финансира с публични средства фирма „Монтажи“, която от своя страна без обществени поръчки и непрозрачно възлага на трети лица ремонти на язовири.
Половината от държавните средства са минали през така наречените „ин хаус“ поръчки – директно фирмите са договорят с частни подизпълнители, без да се минава през прозрачни тържни процедури, обжалвания и пр. Използвана е вратичка в закона която е била за спешни и неотложни случаи и това се е превърнало в порочна практика
Асен Василев
Още…
В брифинга участваха вицепремиерът без портфейл Пеканов, вътрешният министър Рашков, социалният министър, министрите на здравеопазването, икономиката и финансите.
По думите на Пеканов, България няма опасност да изгуби пари по националния план за възстановяване и устойчивост, просто 13-те процента авансово плащане от ЕК ще дойдат по късно тази година.
Причината е забавяне на внасянето на плана, което бе отказано от предишния кабинет, както и необходимостта от множество корекции, част от които препоръчани от Брюксел.
Разгледани са над 30 нови проекта, някои от които обаче не отговарят на строгите критерии на Еврокомисията, изтъкна Пеканов. Той посочи, че три са приоритетите, с които се подхожда към документа – повече контрол, ефективност на проверката за разходването на средства и гаранции, че ресурсите ще отиват не само в столицата и големите градове, но и в малките населени места.
Пеканов информира, че почти 50 процента от включените проекти в плана са коригирани.