fbpx

Авторът Ален Льомасон* в коментар за Capital.fr застъпва тезата за създаване на „могъщ европейски пазар на капитали“, което „предполага учредяването на големи паневропейски банки, способни да насочват финансовите потоци към множество инвестиционни фондове, необходими за нашата икономика и да спомогнат появата на бъдещи GAFA**.

Да премахне финансовите граници между държавите, да благоприятства движението на паричните потоци, да замени културата на риска с културата на рентабилността, това са предизвикателствата, които се поставят пред Европа. Това са големи и ключови за нашия икономически суверенитет предизвикателства, защото се отнася до предоставянето на европейските предприятия на средства, с които да могат да се противопоставят на могъщата американска конкуренция, а в скоро време – и на китайската. Създаването на паневропейски финансов пазар, способен да пренасочва европейските парични потоци, е главното условия в тази насока.

Трябва ясно да разберем, че традиционните методи на финансиране – автофинансирането и банковият кредит – вече не могат да отговорят на нуждите на икономиката. Възходът в последно реме на френски и германски стартъпи показва необходимостта от „рисков капитал“, т.е. инвеститорите да участват в капитала на зараждащите се фирми. Да инвестираш в един стартъп означава да спечелиш много… или да загубиш всичко, ако предприятието се окаже нежизненоспособно. Риск, който нито банките, нито дори борсата искат да поемат.

Изоставането н Европа в областта на стартъпите е впечатляващо. Според данните на Главната дирекция на съкровищницата (Direction Générale du Trésor) към френското министерство на икономиката инвестициите в рисков капитал през 2020 г. са 25 млрд. долара в Европа (без Великобритания) срещу… 145 млрд. в САЩ и 57 млрд. в Китай.

Първичното публично предлагане (IPO) – незабавно вливане на свежи пари, които не подлежат на връщане

Инвестиция посредством борсата е много по-малко рискова за инвеститора, защото се отнася за вече съществуващи предприятия за разлика от стартъпите. Трябва добре да се разбере какво представлява за едно предприятие излизането на борсата, едно IPO на борсов език. Тази операция се сравнява с незабавното получаване на особен вид невъзвращаем заем без предварително фиксирана лихва. По този показател изоставането от САЩ също е впечатляващо. През 2020 г. във Франция например, IPO-тата са донесли 435 млн. долара срещу… 98 млрд. долара в САЩ.

Трябва също да отбележим, че дивидентите, толкова критикувани между другото, представляват еквивалентът на лихвата по един заем с тази разлика, че не са заължителни. Тяхното плащане има преди всичко характер на инвестиция на едно предприятие, което се треми да съхрани интереса на инвеститорите към нова емисия на акции. Най-фрапиращият пример за интереса на борсата към дадено предприятие е този с Тесла, която получи през септември 2020 г. 5 млрд. долара благодарение на нова емисия акцци: 5 млрд. невъзвращаеми, които незабавно се използват за производството на батерии.

Европейските капитали, които при всички положения са значителни, все още се инвестират в голямата си част в нискорискови производства или извън Европа. Това се дължи най-вече на липсата на европейски фондове. Американското превъзходство и в това отношение е смазващо.

Значението на банките за създаването на инвестиционните фондове е решаващо, защото те познават и двете страни на процеса – както нуждите на предприятията, така и инвеститорите, които търсят възможности. Голяма част от американските инвестиционни фондове са създадени и управлявани от най-големите банки, които имат клонова мрежа в цялата страна, способни са да идентифицират нуждите и да привлекат множество инвеститори. JP Morgan например е 6 пъти по-голяма от BNP Paribas, най-голямата европейска банка.

Европейски GAFA

Така пътят пред Европа е трасиран: създаването на могъщ европейски капиталов пазар предполага учредяването на големи паневропейски банки, способни да насочват европейските парични потоци към хиляди инвестиционни фондове, необходими за нашата икономика и способни да благоприятстват появата на бъдещите европейски GAFA. Френската публична инвестиционна банка (BPI France), първият френски фонд, показва пътя, който трябва да се следва, но държавата не може всичко. Необходими са големи усилия за информация и образоване, за да се постигнат тези цели.

*Ален Льомасон, бивш банкер и основател на сайта Infofi2000.com
**Акроним от първите букви на GOOGLE, APPLE, FACEBOOK и AMAZON. Обхваща групата на петнадесетината интернет гиганти, между които още Microsoft, Airbnb, Netflix, Alibaba Group, Booking.com, Twiter, Uber и др.

Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"