fbpx

Климатичният проблем на Bitcoin

„Bitcoin използва повече електричество за транзакция, отколкото всеки друг разплащателен метод на света, това не е много добре за климата“, коментира наскоро Бил Гейтс в свое интервю, цитирано в коментар на „Ню Йорк Таймс“.

Във времена, в които компании и инвеститори казват, че се фокусират все повече върху климата и устойчивите решения, някои от тях ще се изправят пред дилема що се отнася до един финансов тренд, който в момента се оценява на около 1 трилион долара- Bitcoin. Криптовалутата не може да бъде избегната – и големи компании като Тесла, и индивидуални инвеститори бързат да се запасят с дигиталните пари. Но в зависимост от проучванията, на които попадате, може да срещнете, че годишните въглеродни емисии от електричеството, необходимо за добив на Bitcoin и обработка на транзакциите, се равняват на количеството емисии на цяла Нова Зеландия, или дори Аржентина.

Според Digiconomist – създатели на Индекса за потребление на енергия от Bitcoin, aко погледнем перспективно, една Bitcoin транзакция е „еквивалентна на въглеродния отпечатък от 735 121 транзакции с Visa, или 55 280 часа гледане на клипове в YouTube”. Критиците на тази гледна точка изтъкват, че средностатистическата Bitcoin транзакция е за сума от 16 000 долара, докато тази на Visa е едва 46 долара, но въпреки това разликите в емисиите са значителни.

И докато популярността на Bitcoin расте, валутата използва все повече и повече ресурси. Но как всъщност го прави? Така наречените „майнъри“ проверяват Bitcoin транзакции, като използват компютри за решаването на сложни математически уравнения. Те печелят Bitcoin за работата си, което означава, че колкото по-популярна става валутата, толкова по-голяма конкуренция ще има в добива. „В последните години, с увеличаване на ресурсите необходими за добив, Bitcoin се е превърнал в потенциален проблем за здравето и климата“, казва Алекс де Врайес, учен по данните.

След всичко това възниква един важен въпрос – дали миграцията на инвеститори към компании с високи оценки за справяне с климатични, социални и управленчески проблеми, представлява заплаха за успеха на Bitcoin? Все пак, Лоурънс Финк, управител на BlackRock – най-големият мениджър на пари в света, управляващ 9 трилиона долара, е казвал, че всички инвестиции на компанията в бъдеще ще бъдат оценявани отчасти по това, как смятат да се справят с климатичните предизвикателства. Нещо повече, инвеститорите в днешно време настояват компаниите да разкриват своите въглеродни отпечатъци, докато групи като Работната група за финансовите оповестявания, свързани с климата, се опитват да наложат глобален стандарт за това.

При такива обстоятелства, с какви очи ще гледат инвеститорите на PayPal, които са шумни привърженици на климатичните инициативи, но миналата есен обявиха свои планове, според които на платформата ще се извършват транзакции с Bitcoin? Или Square, компанията за плащания, превърнала се в един от най-публичните привърженици както на транзакции с Bitcoin, така и поддръжаща криптовалутата в собствения си капитал. Те държат около 5% от ресурса си под формата на Bitcoin, въпреки че е известно, че цената им е нестабилна. След това идва и Тесла – компания, чиято цялостна философия е да помогне да се намалят климатичните промени чрез намаляване на въглеродните емисии, но която е инвестирала повече от 1,5 милиарда долара от капитала си в Bitcoin. Как тези Bitcoin холдинги биха се отразили на оценката им за устойчивост?

Досега въглеродният проблем на Bitcoin не е успял да намали цената на криптовалутата, въпреки че този проблем не е тайна за никого. Но дали притежанието на Bitcoin ще се превърне в положителен или отрицателен статут за новата генерация инвеститори с интерес към климата? Отговорът на този въпрос е сложен.

Почитателите на Bitcoin казват, че прогнозите за това какъв е въглеродният отпечатък на криптовалутата са преувеличени. Ако компютрите, използвани за добив и транзакции на Bitcoin, са закачени за електрическа мрежа, използваща вятърни турбини и соларни панели, добивът и използването ще стане по-зелено с времето. „Ние вярваме, че рано или късно криптовалутата ще бъде захранвана изцяло с чиста енергия, елиминирайки въглеродната следа и стимулирайки използването на възобновяеми енергийни източници“, изтъква основателят на Square Джак Дорси в изявление, свързано с обещанието на компанията да бъде с нулеви въглеродни емисии до 2030-та. Компанията е инвестирала 10 милиона долара в нови „зелени енергийни технологии за добив на Bitcoin и цели да ускори преминаването си към чиста енергия“.

От Paypal също са съгласни, че новите технологии биха е отразили благоприятно за намаляване на въглеродната следа на Bitcoin: „Цялата индустрия около криптовалутите, и най-вече Bitcoin, еволюира в начина, по който се оценяват и измерват потенциалните влияния върху околната среда и се създават все по-енергийно ефикасни протоколи за работа“.

В близък план, почти 2/3 от добива на Bitcoin се случва в Китай. Според скорошно проучване, „добив се наблюдава и в области, които главно произвеждат енергията си от въглища“, което предполага налагане на въглеродни такси. „Управлението на този непредсказуем източник на въглеродни емисии изглежда много лесен начин за намаляване на въглеродните емисии от икономиката“.

А колкото до Финк от BlackRock, той твърди, че все още е скептичен към цялостната идея за Bitcoin и не е стигнал до преценка за климатичните проблеми на криптовалутата. „Наблюдаваме я“, казва той, “В момента за мен е по-важна нейната ефективност“.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"