Няколко основни идеи, формулирани от Демократична България, са обсъдени по време на вчерашните преговори за коалиционно споразумение по тема икономика.
Един от преговорния екип на ДБ, Георги Ганев, коментира в интервю за „Свободна Европа“, че са предложили програма „100 пречки за 100 дни“, целяща да се премахнат 100 пречки пред малкия и средния бизнес за 100 дни.
Конкретни примери по думите му са Наредба 18 за свързани фискални устройства, която за пореден път тормози особено малкия и среден бизнес.
От БСП са предложили в тази връзка патентният данък да се използва много повече за малък и среден бизнес. Вместо всеки път да издават бележка – да плащат един патентен данък на година и с това да се приключва.
Предложено е също така да има по-висок праг за ДДС, до който всяка фирма да може да си избира дали да се регистрира или не.
Обсъден е и регламент, по който да става проверяването на бизнесите. „Първо да има някакъв случаен подбор, но да се проверява всичко наведнъж. Тоест, когато идва проверка на един бизнес, защото се е паднало да бъде проверяван, да се проверят по всичките регламенти, а не една по една всички държавни агенции да се влачат“, коментира Ганев.
По думите му тове е напълно възможно с едно електронно управление, което да поддържа система която да следи когато има някакви странни и особени неща за съответните фирми – тогава пак да се прави проверка. Но отново целта на проверката не е непременно да се намерят нарушения, за да бъде наказан човекът и репресиран, а да се види как може да се изчистят ако има нередности.
Сред идеите е и ребрандиране на България – вече не като евтино, нископроизводително и все по-известно за всички корумпирано място, а като печелившо място, което включва и хора с много високи заплати, но които произвеждат още повече от заплатите си, изтъква Георги Ганев.
ДБ са предложили и да бъдат приватизирани малки дялове от държавните предприятия, за да влезе частен миноритарен собственик, който обикновено много силно дисциплинира мажоритарния собственик като иска информация, обсъжда определени проблеми на общите събрания и т.н.