fbpx

Само преди дни Топлофикация София започна да обявява месечните сметки на софиянци за януари 2022г. Както винаги, те се оказаха доста солени и безбожно високи. След първоначалния шок, столичани започнаха да задават логичните въпроси за високите сметки, а Топлофикация София да се опитва някак си да даде логично обяснение. Веднага бяха пуснати в действие сателитите на столичното парно, а именно представителите на фирмите за дялово разпределение, както и столични общинари. Всички те вкупом обвиниха за високите сметки ниските температури през месец януари този година, а оттам вината бе прехвърлена на гърба на столичани, които именно заради тези по-ниски температури са си позволили по-високо потребление на топлоенергия. Без да има значение дали потребителите са правели икономии с цел да спестят някой и друг киловат топлоенергия, за да намалят сметките си. Такъв вариант просто не се споменава да има, или въобще да съществува.

С две думи, при по-ниски температури получаваш по-голямо количество топлоенергия. Искаш или не искаш. Закон. Както вече писах многократно, тази закономерност с по-ниската температура се вади основно на показ при по-студени дни. В предишните си коментари показах с факти, че това съвсем не е така и че има месеци, в които дори при по-високи температури Топлофикация София ни е продавала повече топлоенергия. За тях обаче дружеството логично премълчава.

По препоръка на Комисията за енергийно и водно регулиране, от началото на 2020 г. Топлофикация София публикува на сайта си данни, които показват при какви температури, колко топлоенергия са произвеждали и съответно са ни продавали. На красивата им Графика-1 са показани именно тези стойности.

Графика 1

Понеже доверието ми към Топлофикация София не е никак високо, проверих данните от тази графика с данните от фактурите си и установих поредната поне за мен измама на Топлофикация София, ощетяваща потребителите на топлоенергия в Столицата. В Таблица 1 съм показал сравнение на данните от графиката и изписаните на втора страница данни от фактурите ни.

Таблица 1

От таблицата се вижда, че в 5 от тези 37 месеца във фактурите ми (а и в тези на всички столичани) има разлика в стойностите на температурите. Общото при всички тях е, че обявените във фактурите ни температури са по-ниски от показаните на графиката. Прилагайки закона на Топлофикация, че при по-ниски температури продажбите (от Топлофикация София го наричат потребление) неизменно са по-високи, означава, че ако продажбите на Топлофикация трябваше да са според тези от графиката, то във фактурите би трябвало да бъде отразена и по-малко количество продадена топлоенергия. На практика това означава, че във фактурите ни Топлофикация София е записвала по-ниски температури, на чието основание ни е отбелязвала по-високо количество продадена ни топлоенергия, която е трябвало да заплатим. Това се нарича измама.

Можем ли вече да вярваме на данните от фактурите ни?

Очевидно е, че не можем. И фактът, че всички горепосочени стойности са по-ниски и водят до резултат, който е в ущърб на потребителите навежда на мисълта за преднамереност. Държа да отбележа, че останалите стойности на месечните температури от графиката съвпадат с тези от фактурите.

Възможно ли е да е техническа грешка? Ако имаше грешка в една стойност – може би. Когато цифрите са пет и всичките са в ущърб на потребителите – то това се нарича „лоша практика“. Пет различни стойности в 37 месеца са близо 14% от тях.

Практиката показва, че изменението на 1 градус в отрицателна посока води (поне при мен) до 5.7% увеличение на продадената ни енергия. Според данните от сравнителната таблица сумата на по-ниските температури е 4 градуса.

С колко повече ще платим през януари тази година?

Срямо предходния януари 2021 г. продадената ни топлоенергия е с около 8-9% повече. И това е само като количество. Към него трябва да прибавим и 19.96% по-висока цена през януари 2022г. (118.18 лв. за MWh), спрямо същия месец година по-рано (98.508 лв. за MWh). Така сметките ни през януари набъбват с над 27-28 процента. И всичко това при исторически най-високи стойности на топлоенергията. Разширявайки малко обхвата на изследването, от началото на отчетния период (май 2021-януари 2022г.) сравнено спрямо май 2020г.-януари 2021г. столичани ще трябва да платят над 30% по-високи сметки.

До края на отчетния период предстои нов неприятен сюрприз за жителите на София. Щом отпадне мораториумът върху цената на топлоенергията, тя ще бъде драстично увеличена. Исканията на столичната Топлофикация са за над 50%, което ще е пагубно и то не само за потребителите. Това увеличение е немислимо и вероятно ще е по-ниско. Но дори и при по-малко увеличение, централизираното отопление ще стане икономически неизгодно и потребителите ще започнат да преминават на алтернативни начини за отопление и топла вода. Това неминуемо ще доведе негативни последици върху самото дружество, но също такива ще има върху електропреносната система на Столицата.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"