След снощната истерия по бензиностанциите ни, където стотици шофьори се наредиха да напълнят резервоарите си и някоя и друга туба, защото горивата щели да скочат до 4 лева, пък и да свършат, днес ситуацията е нормална и спокойна. Вярно, масовият дизел е с ръст 10 стотинки до 2,85 лв. за литър, а безоловният 95 е около 2,78, но се потвърждава казаното от експертите, че реалните центи трябва да са под 3 лева.
Това обаче бе коментирано напоително едва тази сутрин, а снощи, по време на паниката, единствено премиерът Петков в късната вечер публикува във фейсбук опровержение, че ще има недостиг на горива, наричайки цените спекулативни и че ще накара КЗК да започне проверка.
Според петролната и газова асоциация цените са стабилни под три лева, в диапазона 2.70-2.85. Според шефа на асоциацията, само за няколко часа снощи са продадени горива, колкото за няколко дена. Има информации, че самите служители на бензиностанциите са приканвали шофьорите да зареждат, тъй като цените ще се вдигнат драстично.
Снощната ситуация бе използвана и от някои политически сили за увеличаване на напрежението, сравнения на цени от преди години и леко неадекватни предложения да се отвори държавния резерв с горива.
Едва ли са случайни съобщенията в социалните мрежи, довели до паниката, както и сюжетите „шофьорът на еди-кой си казал, че някъде си дизелът вече е над 3 лева“.
Иначе на световните пазари петролът продължава да се покачва, но без резки скокове. Обяснението е, че търговците отказват да купуват руски петрол от солидарност със случващото се в Украйна. Русия е най-големият износител на суровената в света след Саудитска Арабия.
Санкциите на САЩ, насочени към руски рафинерии, прекъсвания на корабоплаването и спадане на запасите от суров петрол в САЩ до многогодишни дъна, повлияха на продължаващото покачване на цените, съобщава Ройтерс.
Фючърсите на суровия петрол Brent се повишиха до 119,84 долара за барел, най-високото ниво от май 2012 г. или с 6,1%,.
Американският суров петрол West Texas Intermediate достигна връх от 116,57 долара, най-високото ниво от септември 2008 г., и остана на ниво от 116,41 долара за барел, нараствайки с 5,81 долара, или 5,3%.