Американският президент Джо Байдън наложи във вторник ембарго срещу руския петрол. Няколко дни по-рано Вашингтон възобнови преговорите с Венецуела. Това сближаване между двете страни, чиито отношения след 2019 г. са най-меко казано хладни, показва желанието на САЩ да намерят алтернативи на руското черно злато. Но нищо не подсказва, че Николас Мадуро ще се поддаде на евентуалните обещания за вдигане на американските санкции, коментира France 24.
Приятелите на моите врагове могат ли да станат мои приятели? Поне временно? Това искат сега САЩ да разберат за Венецуела, традиционен съюзник на Москва, след като американският президент наложи на 8 март ембарго върху руския петрол.
Венецуелският президент Николас Мадуро и американската администрация потвърдиха във вторник, че „високопоставена“ делегация от САЩ е пристигнала в Каракас през уикенда.
Това е първата по рода си визита след скъсването на дипломатическите отношения между двете страни през 2019 година. Бившият американски президент Доналд Тръмп беше обвинил навремето Николас Мадуро в изборни измами по време на президентките избори във Венецуела. Той затвори американското посолство и открито се опита да събори режима като призна Хуан Гуайдо, тогава председател на Националното събрание, за легитимен президент на страната и наложи сурови икономически санкции.
Да се успокои паниката на борсите
Тази среща се провежда в момент, когато преди две седмици Русия започна война срещу Украйна. Каква връзка може да има между сраженията, които се провеждат в сърцето на Европа и отношенията между САЩ и Венецуела, две страни, които отстоят на няколко хиляди километра от арената на въоръжените действия? Причината е петролът и преди всичко ембаргото, наложено от САЩ върху руския износ на енергоносители.
Белият дом не крие намеренията си. Американската администрация обмисля да вдигне санкциите, които тегнат върху Венецуела в замяна на възстановяване на износа на петрол към САЩ в интерес на „американската енергийна сигурност“, твърдят във Вашингтон. Делегацията се срещна също така с Хуан Гуайдо, за да „обсъдим интересите на националната сигурност на нашия (северноамерикански) съюзник“, заявиха от офиса на самопровъзгласилия се президент, който се противопоставя на Николас Мадуро.
„Необходимо е САЩ да вдигнат възможно най-голям шум около тези преговори, за да се успокоят финансовите пазари“, твърди Александър Барадес, финансов анализатор в IG Group France (доставчик на онлайн услуги за търговия в световен мащаб).
Медийният шум от края на миналата седмица около желанието на Запада да затвори руското кранче за газ и петрол пося масова паника на световните борси. „Реакцията от понеделник, когато цената на петрола докосна границата от 140 долара (най-високото му ниво за последните 10 години) олицетворяваше страховете на инвеститорите от икономическите последици от войната и възможното прекратяване на вноса на руски петрол“, обяснява аналазаторът.
Финансовите пазари леко се съвзеха, когато в понеделник Германия даде да се разбере, че не е склонна да се лиши напълно от руските горива. Перспективата САЩ да наложат ембарго изглежда по-малко тревожна, отколкото свят, лишен от общо 5 млн. барела руски суров петрол дневно, а освен това и от 2 млн. барела преработени петролни продукти дневно.
„Тук психологическият фактор има голямо значение. Ако инвеститорите разберат, че САЩ търсят краткосрочно решение за заместване на руския петрол, те ще са по-малко склонни да виждат всичко в черно, да си представят най-лошият сценарий, който би могъл да повиши цените до 200 или дори повече долара за барел“, подчертава Александър Барадес.
Може ли Венецуела да бъде алтернатива на руския петрол?
Първо, трябва да се отговори на въпроса може ли венецуелският петрол да замести внасяния от Русия. На теория отговорът е да. „САЩ са внасяли по около 650 000 барела руски петрол дневно през миналата година, което приблизително е равно на количествата, които купуваха от Венецуела преди налагането на санкциите през 2019 година. За Вашингтон Русия изигра ролята на заместител на Венецуела. Ако се премахнат санкциите срещу Венецуела, човек би си помислил, че се връщаме към ситуацията от преди 2019 г., обяснява Игор Ернандес, специалист по проблемите на енергетика на Венецуела в Института Бейкър към университета Райс в Хюстън, Тексас.
На практика обаче възможностите на Венецуела да отговори бързо на нуждите на САЩ от черно злато са ограничени. Тежката икономическа криза, която опустошава страната и американските санкции срещу нейния енергиен отрасъл оставиха инфраструктурата ѝ в плачевно състояние. „През 2021 г. производството на петрол се колебаеше средно между 600 000 и 650 000 барела дневно (срещу 560 000 през 2020 г.) и съществуват известни възможности за увеличаването му. „Но сме много далече от достигането на производствения капацитет от преди 2019 г.“, подчертава Игор Ернандес. Преди американските санкции държавната петролна компания „Петролеос де Венесуела“ можеше да произвежда над 1 млн барела дневно.
На нея ще ѝ бъде много трудно да възстанови това производство, преди всичко защото „възможностите ѝ да използва парите от износа на петрол, дори ако санкциите бъдат вдигнати, са твърде ограничени“, отбелязва Игор Ернандес. „Петролеос де Венесуела“ е много свързана с руските банки, които също са подложени на санкции, което усложнява съществено управлението на активите.
„Те ще трябва да се обърнат към частния сектор (банки, инвестиционни фондове), за да финансират дейността си“, смята Ернандес. Но кой ще им заеме пари? Петролеос де Венесуела все още не е изплатила задълженията си към настоящите си кредитори. „Ще са необходими държавни гаранции за договорите, които компанията би подписала, а пък режимът на Мадуро няма добра репутация в тази област“, припомня специалистът.
Затова вероятно ще е необходимо „самите САЩ да подпомогнат за възстановяването на венецуелския петролен сектор“, отбелязва Александър Барадес. От политическа гледна точка това би била много рискована стъпка от страна на президента Байдън, като се има предвид, че Николас Мадуро не се радва на добро отношение нито сред републиканците, нито сред по-голямата част от демократите.
Готов ли е Мадуро да предаде Путин?
Дори венецуелският петрол да потече отново, необходимо е Николас Мадуро да приеме да играе американската игра. Дали вдигането на санкциите ще бъде достатъчно, за да бъде убеден венецуелският ръководител? Като се съгласи да продава петрола си на САЩ, Каракас ще предостави на Джо Байдън възможността да засили натиска си срещу Владимир Путин… съюзникът на Николас Мадуро. Досега Венецуела е оказвала безусловна подкрепа на руския президент и „призна независимостта на двете сепаратистки републики в Донбасс само няколко часа след изявлението на Владимир Путин“, припомня Максимилиан Хес, американски специалест по руско-венецуелските отношения.
Според него „Николас Мадуро ще се опита да разбере дали това, което Вашингтон предлага, ще бъде от полза за него и за най-приближения му кръг от хора. Ако то не е достатъчно, той ще предпочете да играе картата на лоялността към Русия, която счита като гарант в случай, че политическото и социалното положение в страната станат прекалено опасни за него“.
От тази гледна точка вдигането на санкциите няма да е достатъчно. „Ниолас Мадуро ще бъде много по-склонен на сътрудничество, ако Джо Байдън направи други отстъпки, например по юридическите процедури, които САЩ са предприели по отношение на членовете на венецуелското правителство и Петролеос де Венесуела“, подчертава Максимилиан Хес.
Все пак вдигането на санкциите остава морков, който не е за пренебрегване. „То ще позволи на Венецуела да пренасочи една част от своя износ от Китай към САЩ, което ще струва по-евтино (от гледна точка на транспортните разходи) и ще подобри финансите на страната“, отбелязва Игор Ернандес. И преди всичко „като се има предвид, че след 2019 г. Русия не прави значителни инвестиции във Венецуела, Николас Мадуро не би трябвало да се опасява от ответни мерки на Москва, ако приеме предложението на Вашингтон“, смята американският изследовател.
За САЩ преговорите с Венецуела са само въпрос за петролните доставки. „Същевременно трябва да ги съпоставим с усилията, които те полагат за постигането на ново споразумение с Иран, което има за цел както да позволи на иранците да изнасят отново петрол, така и да отдалечи Иран от орбитата на Москва“, смята експертът.
С други думи, Вашингтон прави всичко възможно, за да изолира Москва на международната дипломатичеса сцена. „Ако САЩ успеят да убедят Венецуела и Иран, това би бил важен символичен удар“, признава Максимилиан Хес. Но според него САЩ вече са успели да нанесат вреда на Русия, убеждавайки Южна Корея, която „традиционно винаги е търсела сътрудничеството на Русия“, Сингапур и Швейцария да изоставят Москва.
Превод Георги Саулов