Швейцария добавя много важен елемент към своето енергийно снабдяване с подземна водноелектрическа централа, за която се твърди, че има капацитет да съхранява достатъчно електричество, за да зарежда едновременно 400 000 автомобилни батерии, съобщава Ройтерс.
Създателите на завода Nant de Drance в кантона Вале, струващ 2,2 милиарда швейцарски франка (2,30 милиарда долара), пуснат в експлоатация през юли, казват, че съоръжението работи като гигантска батерия.
Шестте му турбини, разположени в пещера на 600 метра под земята между резервоарите Emosson и Vieux Emosson, имат капацитет от 900 MW, което го прави една от най-мощните помпено-акумулиращи централи в Европа.
По време на пиково търсене Nant de Drance произвежда електричество от хидроенергия. Но когато продукцията от източници като вятър и слънчева енергия надвишава търсенето, централата съхранява излишната електроенергия чрез изпомпване на вода в по-високия резервоар Vieux Emosson.
„При това има загуби като при всяко съхранение, но добивът е много добър. Имаме около 80% ефективност през целия цикъл“, изтъква пред Ройтерс директорът Ален Сотие.
Заводът, построен за 14 години, ще бъде официално открит следващия месец.
Отнема по-малко от пет минути, за да се превключи от режим на пълно изпомпване към пълно производство на енергия. При 360 кубически метра в секунда обемът на водата, преминаваща през неговите турбини, съответства на летния поток на река Рона през Женева.
„Количеството енергия, което всъщност може да се съхранява в това съоръжение, е просто гигантско, около 20 гигаватчаса“, казва Сотие.
Обикновено централата изпомпва вода в хранилището следобед, през нощта и през почивните дни, след което генерира енергия сутрин и вечер, когато цените са по-високи, обяснява още Ален Сотие.
„Бих казал, че това е важно не само за Швейцария, това е и важен завод на европейско ниво, защото ще допринесе за стабилността на мрежата в Европа и за сигурността на доставките в Европа“, изтъква той.
Това постижение идва в момент, в който Швейцария е изправена пред четиричасови регионални прекъсвания на тока, ако енергийната криза в Европа доведе до зимен недостиг на електроенергия.