fbpx

Испания и Франция готови да строят тръбопровода за водород, чакат Брюксел

Реализирането на амбициозния проект за тръбопровод за водород между Барселона и Марсилия, което официално започна на 9 декември, ще заработи през 2030 г. и ще струва около 2,5 милиарда евро. Това обявиха лидерите на Франция, Испания и Португалия при стартирането му. Проектът официално беше приветстван от Брюксел. Той трябва да бъде „завършен до 2030 г.“, каза френският президент Еманюел Макрон след среща с ръководителите на испанското и португалското правителство, Педро Санчес и Антониу Коща, в Аликанте, Югоизточна Испания, съобщава Capital.fr*.

Наречен „H2Med“ или „BarMar“ (съкращение от Барселона и Марсилия, двата града, които ще свързва тръбата), този проект заменя „MidCat“, стартиран през 2003 г. за свързване на френските и испанските газови мрежи през Пиренеите, но накрая изоставен поради липсата на икономически интерес, съпротивата на еколозите и на френската опозиция. Той ще бъде внесен в следващите дни в Европейската комисия, за да може да се възползва от статута на „проект от общ интерес“ и по този начин да бъде частично финансиран от европейските фондове, допълни Макрон.

„В правилната посока“

Присъстващата на срещата между тримата ръководители председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен „горещо приветства“ стартирането на проекта, който „върви в правилната посока“, защото ще помогне на ЕС да „изгради истински европейски водороден гръбнак“. „Иберийският полуостров е напът да се превърне в един от основните енергийни центрове в Европа. И Европейският съюз ще бъде част от тази „история на успеха“, добави тя.

Първоначално замислен за временно пренасяне на газ от Иберийския полуостров до останалата част от ЕС, за да се намали зависимостта от руския газ, H2Med в крайна сметка ще се използва само за транспортиране на водород, каза Антониу Коща. Решението ни да не се транспортира енергия от изкопаеми горива беше необходимо, за да се гарантира, че Брюксел може да го обяви за „проект от общ интерес“. Париж, Мадрид и Лисабон се надяват на отговор от Комисията в началото на 2023 г. Ако бъде одобрен от Брюксел, европейското финансиране може да покрие около половината от разходите, или 1,2 милиарда евро, информира френски източник. Останалата част ще бъде поета пропорционално и според механизми, които трябва да бъдат определени от бъдещите потребители на транспортирания водород.

На този етап се разглеждат три трасета, като това, което изглежда най-вероятно е с дължина от 455 км и максимална подводна дълбочина от 2557 метра. То трябва да се потвърди, след като бъдат направени съответните технически, екологични и финансови проучвания. В противен сучай ще се премине към разглеждането на другите две трасета. Тази среща по въпросите на H2Med се проведе преди срещата на върха на ЕС за Средиземноморието, която беше посветена на въпросите на икономическия суверенитет, по-специално по отношение на енергетиката.

Хърватия, Кипър, Гърция, Италия, Малта и Словения са членове на този форум на южните страни от ЕС заедно с Франция, Испания и Португалия. По време на заключителните декларации на лидерите, хърватският премиер Андрей Пленкович беше аплодиран от своите колеги след победата на страната му над Бразилия в четвъртфиналите на Световното първенство по футбол в Катар. „Аликанте ще остане завинаги в сърцето ми“, каза той, определяйки я като „най-вълнуващата си среща в Европа“. Тогава той каза, че всички останали лидери са се „присъединили към него, за да гледат изпълнението на дузпите“ на мобилния му телефон. „Беше много мило“, сподели той. След края на форума, Еманюел Макрон и Педро Санчес обявиха в своите акаунти в Twitter, че следващата среща на върха между техните две страни ще се проведе на 19 януари в Испания.

*Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"