Ядрената енергия играе решаваща роля по пътя към нулево потребление. Традиционните ядрени централи обаче могат да бъдат скъпи, ресурсоемки и да отнеме до 12 години, за да бъдат пуснати в експлоатация. Малките модулни реактори (SMR) предлагат възможно решение. SMR е компактен ядрен реактор, който обикновено е с мощност под 300 мегавата електрически (MWe) и се произвежда в модулни единици.
Decarbonization Channel – проект на изданието Visual Capitalist, представя четири ключови предимства, които предлагат SMRs.
1: По-ниски разходи
SMR изискват по-ниска първоначална капиталова инвестиция поради компактния си размер. SMR могат също така да съответстват на разходите за единица електроенергия на традиционните реактори поради различни икономически ефективности, свързани с техния модулен дизайн, включително опростяване на дизайна, фабрично производство и потенциал за регулаторна хармонизация.
2: По-бързо внедряване
Традиционните ядрени централи може да отнеме до 12 години, за да започнат да функционират. Това се дължи главно на техния специфичен за обекта дизайн и значителния труд на място, обусловен от строителството им. SMR, от друга страна, се произвеждат до голяма степен във фабрики и са независими от местоположението, което минимизира труда на място и ускорява сроковете за внедряване до три години. Това означава, че те могат да бъдат разгърнати относително бързо, за да осигурят електричество без емисии към мрежата, поддържайки нарастващите нужди от електроенергия.
3: Гъвкавост на местоположението и земна ефективност
SMR имат по-голяма гъвкавост при разполагане в сравнение с традиционните реактори поради по-малкия си размер и модулен дизайн. В допълнение, те могат да използват земята по-ефективно от традиционните реактори, давайки по-висока мощност на електрическа енергия на единица земна площ.
Като се има предвид тяхната гъвкавост, SMRs са подходящи и за инсталиране на изведени от експлоатация обекти на въглищни електроцентрали, които могат да подкрепят прехода към чиста електроенергия, като същевременно използват съществуващата преносна инфраструктура.
4: Безопасност
SMR имат по-опростен дизайн, използват системи за пасивно охлаждане и изискват по-ниска мощност и работно налягане, което ги прави по същество по-безопасни за работа от традиционните реактори.
Те също имат по-различен режим за зареждане с гориво в сравнение с традиционните инсталации, като се нуждаят от зареждане на всеки 3–7 години вместо 1–2 години, типични за големите инсталации. Това минимизира транспортирането и обработката на ядрено гориво, намалявайки риска от аварии.
Предстоящо
Към началото на 2024 г. само пет SMR работят в световен мащаб. Но с няколко други проекта в процес на изграждане и още близо 20 в напреднали етапи на развитие, SMR са обещаващи за разширяване на глобалния капацитет за електроенергия без емисии. Остават някои пречки пред широкомащабното приемане на SMR в Съединените щати, което е особено очевидно при анулирането през 2023 г. на проекта NuScale SMR.
За да се реализират напълно ползите от SMR и да се ускорят усилията за декарбонизация, фокусът върху финансовата жизнеспособност, готовността на пазара и по-широката полезност и обществена подкрепа може да са от съществено значение, допълват от Visual Capitalist.