fbpx

Българският лев е изключително слаба валута заради лошата политика от 145 години насам

Българският лев е изключително слаб като валута заради лошата политика към него от 145 г. насам. Една валута не е символ за национална гордост, ако тя не е силна. Една валута върши работата си на пари„. Това коментира пред бТВ, цитиран от „Сега“, Ивайло Калфин. По думите му няма повод да се стопят доходите при влизането в еврозоната“, като подобни твърдения са част от фалшивите новини в информационното пространство.

Калфин обръща внимание, че българският лев тази година отбелязва 145 г., откакто е създаден – от първия закон за рязане на монети, като от тези 145 г. той е бил 25-30 години независима валута – не е бил обвързан с някоя друга. „И тези 25-30 г. са били най-тежките проблеми за българската икономика. Последният беше 1997-1998 г.„, подчертава бившият външен и социален министър.

Участието в подобен валутен съюз – Еврозоната, означава по-висока производителност и по-високи доходи. Години наред не виждам целенасочена работа на правителството„, коментира още Калфин.

Той смята, че големият риск за членството ни в еврозоната е тогава, когато има криза. Но този риск го има и при валутен борд. „Без да са влезли в еврозоната, Румъния ни задмина много далеко. Там доходите и производителността са много по-високи„, посочва още Ивайло Калфин.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"