fbpx

Бъдещето на интернет е и бъдещето на демокрацията, обявиха ЕС, САЩ и още 60 държави

60 държави, сред които членките на ЕС и Съединените щати предлагат декларация за бъдещето на интернет, в която се излагат визията и принципите за надежден интернет. Партньорите подкрепят бъдещ интернет, който да е отворен, свободен, глобален, оперативно съвместим, надежден и сигурен и потвърждават ангажимента си за защита и зачитане на правата на човека онлайн и в целия цифров свят, съобщават от Еврокомисията.

По думите на председателя фон дер Лайен трябва да се гарантира, че „ценностите, които поддържаме офлайн, са защитени и онлайн, да се превърне интернет в безопасно и надеждно място за всички и да се гарантира, че той служи на нашата индивидуална свобода. Защото бъдещето на интернет е и бъдещето на демокрацията, на човешкия род“.

Подписалите декларацията партньори споделят убеждението, че интернет трябва да функционира като единна, децентрализирана мрежа от мрежи, където цифровите технологии се използват по надежден начин, избягва се несправедлива дискриминация между хората и се осигурява лесно навлизане на пазара на онлайн платформи и лоялна конкуренция между предприятията.

Със създаването на тази декларация държавите изразяват и сериозната си загриженост във връзка с потискането на свободите в интернет от страна на някои авторитарни правителства, използването на цифрови инструменти за нарушаване на правата на човека, нарастващото въздействие на кибератаките, разпространението на незаконно съдържание и дезинформация и прекомерната концентрация на икономическа мощ. Те се ангажират да си сътрудничат за справяне с тези развития и рискове. Те споделят и виждането, че цифровите технологии имат потенциала да насърчават свързаността, демокрацията, мира, принципите на правовата държава и устойчивото развитие.

Настоящото положение в Украйна по драстичен начин демонстрира риска от сериозни смущения в интернет, по-специално под формата на пълно или частично спиране. Съществува и риск от фрагментиране на интернет, тъй като руското правителство заплаши да прекъсне частично или изцяло връзката със световния интернет, както и риск от злоупотреби, защото понастоящем се наблюдава рязко увеличаване на кибератаките, цензурата онлайн и дезинформацията. Това още веднъж показва колко е важно да активизираме действията си за защита на глобалния отворен интернет, който е движеща сила за икономиките и обществата по света.

Изтъква се, че партньорите, подписали декларацията предстои да се свържат с частния сектор, международните организации, техническата общност, академичните среди и гражданското общество, както и с други заинтересовани страни по света, за да се работи в партньорство за постигане на визията за отворен, свободен, глобален, оперативно съвместим, надежден и сигурен интернет.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"