Текстът на Robeco.com е от 2019 година, публикуваме го, поради нарастващия интерес по темата, засягаща криптовалутите и в частност биткойн
Изпращането на един биткойн се равнява на енергията, нужна за 330 000 транзакции с кредитни карти. Според някои изследвания, средната биткойн транзакция използва 330 000 пъти повече енергия от тази с кредитна карта.
Дигиталната валута изразходва 511 киловатчаса електроенергия за транзакцията на една монета, според изследване на digiconomist. Това е еквивалентно на 330 000 транзакции с Visa, което го прави най-енергоемката форма на електронна търговия, позната днес. Компютърната енергия, необходима за обработка на изключително сложните и жадни за енергия блокчейн алгоритми, необходими за една транзакция, също би била достатъчна за захранване на 17 американски домакинства за един ден.
През март 2019 г. общото потребление на енергия на цялата биткойн мрежа, включително разходите за „добив“ – изработване на единици от криптовалутата, беше изчислено на 51,5 тераватчаса годишно. Това е по-високо от общото годишно потребление на електроенергия в Румъния, което е било 49,6 тераватчаса годишно през 2016 г.
Мащабът на използване на биткойни е такъв, че сега той представлява 0,23% от световното потребление на енергия и 24,4 милиона тона CO2, еквивалентно на това, което произвеждат четири милиона автомобила с бензинови двигатели за година. Друг проблем е, че водещите компании за добив на данни – половината за които е известно, че са базирани в Китай – са склонни да разчитат силно на въглища за генериране на електричество. Това означава, че биткойн индустрията има значителен принос за глобалното затопляне, без да попада под регулирането, на което са подложени другите индустрии в тези срани.
Това е малко вероятно да се промени скоро, като се има предвид, че биткойн индустрията е имала приходи от 2,8 милиарда щатски долара през 2018 г. Тя осигурява така необходимите приходи и работни места за много нововъзникващи пазари, като Грузия, която разполага с една четвърт от съоръженията за добив на биткойни в света и е отговорна за 15% от всички биткойни, създадени в световен мащаб. Страната с най-висок въглероден интензитет е друга бивша съветска република, Естония, чиито 793 грама CO2, произведени на киловат час, са по-високи от китайските 711 грама.
„Ние не инвестираме активно в криптовалути, но одобряваме основната технология. Смятаме, че криптовалутите вероятно ще бъдат използвани от големи финансови институции и централни банки за повишаване на ефективността на тяхната система“, коментират експерти.
„Токенизирането на реални активи е един от тези алтернативните начини на употреба на криптомонетите. Потреблението на енергия и скоростта на транзакциите са важни съображения при развитието на тази инфраструктура. Ние се стремим да инвестираме в компании, които улесняват тази технология и следим отблизо потребителите, които могат да трансформират технологията в печеливши бизнес възможности“, посочват още те.