fbpx

Intel дава мощен тласък на „революцията на чиповете“ в Европа

Intel избра Германия за създаване на огромен комплекс за производство на чипове, като това са първите подробности за планираната й инвестиция от 88 милиарда долара в Европа, която се бори да увеличи производството и да коригира кризата с доставките, преследваща автомобилната индустрия, съобщава Ройтерс.

Американският производител на чипове е заявил също, че ще разшири съществуващата си фабрика в Ирландия, ще създаде център за проектиране и изследване във Франция и място за опаковане и сглобяване в Италия.

С първоначална инвестиция от 33 милиарда евро, включително 17 милиарда евро за германските планове, разходите ще помогнат за посрещане на нарастващото търсене на чипове, използвани в компютри, автомобили, смартфони и други джаджи, както и за намаляване в дългосрочен план Разчитането на Европа от азиатски доставчици.

Intel ще построи две фабрики в Магдебург, създавайки 7 000 работни места в строителството, 3 000 постоянни работни места в компанията и десетки хиляди допълнителни работни места при доставчици и партньори, се казва в съобщението.

Компанията ще инвестира допълнителни 12 милиарда евро в ирландското съоръжение, което ще увеличи общите й инвестиции в Ирландия до над 30 милиарда евро.

Освен това е в преговори с Италия за производствена база за потенциална инвестиция от до 4,5 милиарда евро и планира да започне работа между 2025 и 2027 г.

Във Франция Intel планира да изгради своя нов европейски изследователски център, като създаде 1000 нови високотехнологични работни места.

Този избор идва, след като някои правителства на ЕС, включително Италия, предложиха големи стимули в опит да привлекат производителя на чипове да инвестира в техните страни.

Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен напарви специално изявление по повод намеренията на Intel.

Тя припомни представения преди месец от ЕК Закона на ЕС за чиповете, чрез който се цели Европа да стане лидер в световното производство на полупроводници.

Нашата цел е да имаме 20% от световното производство на микрочипове в Европа до 2030 г. Това е два пъти повече от днес, на пазар, който се очаква да се удвои през следващото десетилетие“, изтъква фон дер Лайен.

И не става въпрос само за количество. Искам Европа да пресече нови граници в иновациите. Разрушаване на 3-нанометровата възлова бариера, например. Създаване на енергийно ефективни чипове. А също и разработване на нови технологии, нови продукти и приложения, които нашите умове дори не могат да си представят днес“, заявява председателят на ЕК.

Отбелязвайки, че за това ще са необходими огромни инвестиции, фон дер Лайен добавя, че повече от 43 милиарда евро публични инвестиции както на ЕС, така и национални инвестиции, ще подкрепят Закона за чиповете до 2030 г. Това, по думите й, ще направи Европа по-привлекателно място за технологични компании да инвестират в авангардни разработки и производство на чипове.

Според нея днешното съобщение на Intel е първото голямо постижение в рамките на Закона за чиповете на ЕС. „Това е значителен принос към екосистемата на European Chips, която изграждаме в момента. Това ще създаде нови, добре платени, работни места в цяла Европа. И съм сигурна, че това ще проправи пътя за повече компании да последват примера“, заключава фон дер Лайен.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"